Zaman: 31 Tem 2014, 04:17

Text Size

KRAL MEZARI!!! YAZIT VE İŞARETLER

Antik Mezarda Neler Bulunur ? Bulunan Defineler Samsun'da Bulunan Defineler Amisos Definesi 279 Adet Gümüş Sikke Definesi Bulundu

Anıt Mezarlar ve Anıtlar Hakkında Bilgilerin Paylaşıldığı Bölüm
Forum kuralları
Sitemize Mesaj Yazmadan Önce Kuralları Oku, Kurallara Aykırı Davranmak Sizleri Siteden Uzaklaştırmaya, Mesajlarınızın Silinmesine Neden Olacağı Gibi , Sitemizden ve Bizlerin Bilgisinden Faydalanmak Kurallara Uymak Şarttır...
1- Mesaj Yazmadan Önce Forum Kurallarını Okumak İçin Buraya Tıkla
2- Resim Nasıl Çekilir ? Buraya Tıkla
3- Foruma Resim Nasıl Eklenir ? Buraya Tıkla

KRAL MEZARI!!! YAZIT VE İŞARETLER

Yeni mesajgönderen bytk » 26 Şub 2011, 00:59

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

hangi dönemde açıldığını tam olarak bilemediğim ama içerisindeki sütunların yakın zamanda köy evlerinin duvarlarında yapı taşı olarak kullaılmak için kırıldığı söylenen giriş ve hemen girişte solda sandukası bulunan kaya mezarı. bölge yakınındaki köylülerin anlattığı kadarı ile yurt dışından gelenler tarafından sık sık geziliyor ve az sonrada göndereceğim tablette ilk onlar tarafından tahrip edilmiş . roma döneminden kaldığı söylenen alanda kale, kaya mezarı, su kuyuları, yazılı kaya ve kaya mezarına 700-800 metre uzaklıkta kaya içerisine oyulan fakat neredeyse girmenin imkansız olduğu bir mağara??? 3 adet daha kaya mezarı ki biz yağış ve kar olduğu için gidemedik ve yine 5-6 km uzaklıkta yine 2 adet kaya mezarı ve birde tümülüs mevcut
bytk

Re: KRAL MEZARI!!! YAZIT VE İŞARETLER

Yeni mesajgönderen bytk » 26 Şub 2011, 01:10

kaya mezarının 30-40 m kadar sağ alt çaprazında bulunan ön yüzüne kayadan tırmanılan ve aynı zamanda da yan tarafından da merdivenle çıkılan şüpheli yer

Resim

Resim

Resim

şüpheli yerin sol alt tarafındaki yazı yada işaret ve diğer fotoğratta da sol tarafında ki basamaklar

Resim

Resim

Resim
bytk

Yeni mesajgönderen bytk » 26 Şub 2011, 01:13

biraz tahrip edilen yazılı kaya ve önündeki (yerde yerli taş üzerinde) işaretler
bytk

Yeni mesajgönderen bytk » 26 Şub 2011, 01:22

Resim

Resim

Resim

Resim

yazılı kayanın 20m solundaki başka bi kayadaki oyuk işareti

Resim

dikktimi çektiği için sizinle paylaşmak istediğim bölgede sık olarak rastladığım duvar örgüsü gibi yerler

Resim
bytk

Yeni mesajgönderen apoo63 » 26 Şub 2011, 01:42

paylaşım için teşekkürler.
burası kangal yakınları degilmi .
HAKKIMDA BİLGİN YOKSA FİKRİNDE OLMASIN..!!
YAPILAN YORUMLAR ÖN ARAŞTIRMA İÇİNDİR .KAÇAK KAZI KANUNEN SUÇDUR.

Efsane Hocamız Define Nerede Aranır anlatıyor Videoyu İzleyin

apoo63
apoo63
Site Kurucuları
Site  Kurucuları

Yeni mesajgönderen bytk » 26 Şub 2011, 01:44

evet efsane ustanın memleketi ve belki duymuşsunuzdur yakınlardaki tümülüsü patlaşmışlar jndrm. sürekli orada
bytk

Yeni mesajgönderen bytk » 26 Şub 2011, 01:46

ben bu yazılı kayada ki yazılarda ne yazdığını bilen arkadaşlardan yardım istiyorum bizleri de bilgilendirirlerse çok iyi olur.
bytk

Yeni mesajgönderen bytk » 26 Şub 2011, 01:52

7-8-ve 9. fotoğraftaki kapı şeklindeki oyma da kaya mezarımı aceba yani, hiç açılmamış kaya mezarı görmedim ben bu şekilde mi oluyor burayı mı kırıp girmrk gerekiyor dediğim gibi hiç görmedim açılmamış kaya mezarı ve sitemizde de pek çok kişi vardır benim gibi yardımcı olursa ustalar çok memnun olurum.
bytk

Yeni mesajgönderen apoo63 » 26 Şub 2011, 01:59

burası hitit in önemli altın ticareti yapılan şehirlerinden birisidir.m.ö 1400 lü yıllara kadar tarihlendirilir isminide o dönemden kalma kaleden almışdır bölgeyi iyi bilirim dagın içlerine dorgu gittiginizde bir tanede roma taş tümülüsü bulunmakdadır ama darma dagınık edilmişdir.
yazıları çözecek filolog malesef sitemizde bulunmamakdadır.

apoo63
apoo63
Site Kurucuları
Site  Kurucuları

Yeni mesajgönderen apoo63 » 26 Şub 2011, 02:02

bytk yazdı:7-8-ve 9. fotoğraftaki kapı şeklindeki oyma da kaya mezarımı aceba yani, hiç açılmamış kaya mezarı görmedim ben bu şekilde mi oluyor burayı mı kırıp girmrk gerekiyor dediğim gibi hiç görmedim açılmamış kaya mezarı ve sitemizde de pek çok kişi vardır benim gibi yardımcı olursa ustalar çok memnun olurum.

ordaki kapının sembolik oldugunu sanıyorum olsaydı şimdiye kadar kırılırdı.
buraya sırtınızı döndügünüzde sag tarafınızda dere içersinde bir çok kaya mezar bulunmakdadır oralarda inceleme yapınız .

apoo63
apoo63
Site Kurucuları
Site  Kurucuları

Yeni mesajgönderen bytk » 26 Şub 2011, 02:07

apoo63 yazdı:burası hitit in önemli altın ticareti yapılan şehirlerinden birisidir.m.ö 1400 lü yıllara kadar tarihlendirilir isminide o dönemden kalma kaleden almışdır bölgeyi iyi bilirim dagın içlerine dorgu gittiginizde bir tanede roma taş tümülüsü bulunmakdadır ama darma dagınık edilmişdir.
yazıları çözecek filolog malesef sitemizde bulunmamakdadır.

bilgi için teşekkürler ben burayı roma dnm olarak duymuştum ve apoo63 usta ben bir kez daha sormak istiyorum bu kaya üzerindeki kapı şeklindeki (7-8-9 fotoğraflar) yer bir kaya mezarımı oluyor ve bölgeyi iyi bildiğini söylüyorsun usta bu mezarın sağ taafında ama fotoğraf çekemedim kayadaki diğer mezarı ve toplu olan 3 mezarı da biliyormusun bunlarda mı aynı medeniyetin eseri?
bytk

Yeni mesajgönderen bytk » 26 Şub 2011, 02:11

apoo63 yazdı:
bytk yazdı:7-8-ve 9. fotoğraftaki kapı şeklindeki oyma da kaya mezarımı aceba yani, hiç açılmamış kaya mezarı görmedim ben bu şekilde mi oluyor burayı mı kırıp girmrk gerekiyor dediğim gibi hiç görmedim açılmamış kaya mezarı ve sitemizde de pek çok kişi vardır benim gibi yardımcı olursa ustalar çok memnun olurum.

ordaki kapının sembolik oldugunu sanıyorum olsaydı şimdiye kadar patlatılmışdı.
buraya sırtınızı döndügünüzde sag tarafınızda dere içersinde bir çok kaya mezar bulunmakdadır oralarda inceleme yapınız .

teşekkürler ve son olark size sormak istediğim dediğiniz sağ taraftaki o kaya mezarlarına gitmeden kral mezarından da görülen köyün karşısında ancak ki iple kayanın yüzünde salınarak girilen oyuk için düşünceniz nedir. fakat buranın fotoğraflarını çekemedim çok fazla kar vardı.
bytk

Yeni mesajgönderen apoo63 » 26 Şub 2011, 02:13

kaya mezarı sütunlu olan açılmış kral mezarıdır.kapı sembolik olup yazıtıda bulunmakdadır zaten bildiginiz gibi.
burayı romada kullanmışdır etrafda benim gördügüm roma dönemi oda mezarları yani kaya mezarlarıda bulunmakdadır.

apoo63
apoo63
Site Kurucuları
Site  Kurucuları

Yeni mesajgönderen apoo63 » 26 Şub 2011, 02:14

bytk yazdı:
apoo63 yazdı:

ordaki kapının sembolik oldugunu sanıyorum olsaydı şimdiye kadar patlatılmışdı.

teşekkürler ve son olark size sormak istediğim dediğiniz sağ taraftaki o kaya mezarlarına gitmeden kral mezarından da görülen köyün karşısında ancak ki iple kayanın yüzünde salınarak girilen oyuk için düşünceniz nedir. fakat buranın fotoğraflarını çekemedim çok fazla kar vardı.

bahsettiginiz yeri biliyorum öyle bir yer görmedim.

apoo63
apoo63
Site Kurucuları
Site  Kurucuları

Yeni mesajgönderen Efsane » 26 Şub 2011, 02:25

Buranın ( altın ) kale ismini altından alır "akçakele" hitit ticaret merkezlerinden biridir, yerli halk ermenidir. roma ve bizans yaşamıştır .

en büyük cazibesi, altın madeni, güvenlik bol su ve tarım dır.

mezara gelince hitit kralına aittir, daha sonraları roma kullanmıştır. anadoluda nadir bulunan mezarlardan biri idi tahribat yakın yıllarda oldu , kale surları kısmen durur

köyün üs kısmında dikili taşlar peri pacalarına birer önreği teşkil eder

Burada kaya işaretlerinden yola çıkılarak her hangi bir sonuca ulaşılması mümkün değildir. mezarlar soyulmuş, antik yerleşke heyalan nedeni ile şu anki köyün yerleşimi altında kalmıştır.

yabancıların gelmesinin nedeni altın işletme merkezi olmasıdır.

köyüme 8-10 kilometredir köyün karşısında baba ennemin köyüdür araziyi ve şartları iyi bilirim...
Sitemizde, hurafe safsata hayal kurgu söylemlerden oluşmuş kahvehane defineciliğini ret ediyoruz. Bu gün dünyada ispata kavuşmuş meşhur definelerin bulunuş şekli, saklandığı yapılar, Arkeoloji biliminin elde ettiği sonuçlar ışığında define ile uğraşanlara yeni modern akla ve bilime uygun anlayış sağlamak için çaba gösteriyoruz.Bizim farkımız, bakış açımız, ispatlanmış doğru, yalancılıktan,hurafeden, safsatadan,yalandan uzak Arkeoloji Bilimine ters düşmeden öneriler sunmaktır.

SİTEMİZDE SUNULAN HER MATERYAL VE YAPILAN HER YORUM, TESBİT İÇİN ÖN BİLGİ AMACINDADIR . LÜTFEN KAÇAK KAZI, KAÇAK ESER ALIM SATIMI GİBİ YASAL OLMAYAN GİRİŞİMLERDEN BULUNMAYALIM
Efsane
Efsane
Abdullah Vecdi Çoban
Abdullah Vecdi Çoban

Sonraki

Dön ANIT MEZARLAR VE ANITLAR

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Arkeolojide Mezar Kazı Yöntemleri

Ana Menu

Zeminaltı Mezar Odası Nasıl Tespit Edilir

Kimler çevrimiçi

Toplam 2 kullanıcı çevrimiçi :: 0 kayıtlı, 0 gizli ve 2 misafir (son 20 dakika öncesinden itibaren aktif olan kullanıcılar temel alınır)
Bugüne kadar en çok 1511 kişi 24 Eyl 2013, 22:44 tarihinde çevrimiçi oldu

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Login Form