Zaman: 25 Tem 2014, 01:59

Text Size

Çubuklarla boşluk ve derinlik tespiti çalışmalarım

Antik Mezarda Neler Bulunur ? Bulunan Defineler Samsun'da Bulunan Defineler Amisos Definesi 279 Adet Gümüş Sikke Definesi Bulundu

Bu başlıkda çubuklar konusunda öğrenmek istediginiz her şey paylaşılacakdır.
Forum kuralları
Sitemize Mesaj Yazmadan Önce Kuralları Oku, Kurallara Aykırı Davranmak Sizleri Siteden Uzaklaştırmaya, Mesajlarınızın Silinmesine Neden Olacağı Gibi , Sitemizden ve Bizlerin Bilgisinden Faydalanmak Kurallara Uymak Şarttır...
1- Mesaj Yazmadan Önce Forum Kurallarını Okumak İçin Buraya Tıkla
2- Resim Nasıl Çekilir ? Buraya Tıkla
3- Foruma Resim Nasıl Eklenir ? Buraya Tıkla

Çubuklarla boşluk ve derinlik tespiti çalışmalarım

Yeni mesajgönderen Akıncı03 » 04 Tem 2012, 15:16

Öncelikle bütün definegizemi.com ailesinin ve bütün Türk-İslam aleminin kandilini kutlarım.Değerli sitemizdeki ustalarımızın ve diğer arkadaşların bilgilerinden istifade ederek kendi çapımızda yaptığım çalışmaları ( sonuçlar yüzde yüz olmamakla birlikte ) bu işle uğraşan,sitemizin değerli ustaları ve arkadaşlarımızla ön bilgi olması açısından paylaşmak istedim,bu konuda çalışmalarıma halen devam ediyorum,edindiğim tecrübelerimi zaman içinde paylaşacağım...

Malzemeler :

.2 adet toprağa çakmak için bakır çubuk( 50 cm )
.İki çubuk arasına germek için bakır tel ( 10 m )
.Bakır arama çubukları ( Bende dörtlü mevcut )
.1 adet metre

Resim

Gerçi sitede bazı arkadaşlar bu yöntemi yazmışlardı,ama nasıl yaptığımada değineyim :

Çubuklarla tespit ettiğimiz odanın dışına çıkmayacak şekilde bakır çubuklardan birini çakıyoruz,10 m lik bakır telin bir ucunu bu çubuğa ,diğer ucunuda 10 m öteye çakıp teli geriyoruz (bu arada telin geçtiği yerde oda vb.. hedeflerin olmamasına dikkat ediyoruz).en dıştaki çubuktan itibaren arama çubuklarımızı tutuyoruz,çubuklar telin neresinde açarsa o mesafeyle merkezi ölçüyoruz çıkan sonuçtan +/- 1,5 m çıkardığımızda sonucu elde ediyoruz fakat duruma göre bu da yanıltabilir,şuan bunun için uğraşmaktayım.bu 1,5 m ye nasıl karar verdin derseniz açılmış üç yerde denedim edindiğim küçük tecrübelerle oda vermeyen tünel tespit ettim,bu sistemle yaklaşık 8 m derinlik aldım ,sırf bu sistemi denemek için kazdık 6,5 m derinde uzunluğu 7 m olan tünele ulaştık (resmi aşağıda).tünel yarım bırakılmış hatta duvarında çakılı birde murç bulduk...
Not : Burası kesinlikle sit alanı içerisinde değildir.Hiçbir kimseye maddi manevi zarar verilmemiştir ..
Tünelin girişi
Resim

Resim

Bu tünelin sonu
Resim

Buda bulduğumuz murç
Resim

Sonuç olarak bilgi herşeydir,değerli usatalarımızın yolundan gidip ,okuyup araştırdık ve uygulamanın sonucunu bu şekilde görmüş olduk.Özellikle değerli Efsane ve apoo63 ustalarıma verdikleri bilgilerden ve sonsuz desteklerinden dolayı teşekkürlerimi sunarım.Bir hatamız,kusurumuz varsa affınıza sığınıyoruz...Saygılarımla
İnsanlar üç'e ayrılır;gerçekten başarılılar,başarılıyım diye geçinenler,başarılı insanların üzerinden geçinenler.
------------------------------------------------------------------
Yolun sonunda uçurumu görüyorsan ya o yola hiç girme, ya at kendini o uçurumdan bir daha dönme.

Akıncı03
Akıncı03

Re: Çubuklarla boşluk ve derinlik tespiti çalışmalarım

Yeni mesajgönderen cengaver332 » 04 Tem 2012, 16:05

tebrikler
cengaver332

Yeni mesajgönderen Efsane » 04 Tem 2012, 16:29

bakırı toprağa çakınca alanda ki manyetiği yok etmiyormu?

şöyle bir yöntem deneyin, bir noktaya bakır gömün, ikinci noktaya altın gömün , önce altın gömdüğün noktaya bakır çakın altınla deneyin, bakırı çakınca 10 dakika bekleyin

böyle deneyin nasıl bir sonuca ulaşacaksın
Sitemizde, hurafe safsata hayal kurgu söylemlerden oluşmuş kahvehane defineciliğini ret ediyoruz. Bu gün dünyada ispata kavuşmuş meşhur definelerin bulunuş şekli, saklandığı yapılar, Arkeoloji biliminin elde ettiği sonuçlar ışığında define ile uğraşanlara yeni modern akla ve bilime uygun anlayış sağlamak için çaba gösteriyoruz.Bizim farkımız, bakış açımız, ispatlanmış doğru, yalancılıktan,hurafeden, safsatadan,yalandan uzak Arkeoloji Bilimine ters düşmeden öneriler sunmaktır.

SİTEMİZDE SUNULAN HER MATERYAL VE YAPILAN HER YORUM, TESBİT İÇİN ÖN BİLGİ AMACINDADIR . LÜTFEN KAÇAK KAZI, KAÇAK ESER ALIM SATIMI GİBİ YASAL OLMAYAN GİRİŞİMLERDEN BULUNMAYALIM
Efsane
Efsane
Abdullah Vecdi Çoban
Abdullah Vecdi Çoban

Yeni mesajgönderen Akıncı03 » 04 Tem 2012, 17:00

Bakırın alandaki manyetiği çektiği doğrudur hocam,zaten bu mesafe alma işide bu özelliğinden yararlanarak hayata geçirdik şöyleki;hedefe çakılan bakır çubuk alandaki manyetiği üzerine çekiyor, üzerine gerilen tel yardımıyla diğer çakılı olan çubuğa kadar manyetiğin gücü oranında yol alması sağlanıyor.sinyalin alındığı kadar tel uzunluğu hedefin ortalama derinliğini vermekte,tabi bu her arazi yapısında farklı olmakta.çaktığım bakır yerine başka metaller çakarak denemelerde yapacağım ,ne gibi değişiklikler olacağına bakacağız.Ayrıca hocam dediğiniz sistemide deneyeceğim,boşluğa olduğu kadar metal sinyallerine olan duyarlılığıda test etmiş olalım...Saygılarımla
İnsanlar üç'e ayrılır;gerçekten başarılılar,başarılıyım diye geçinenler,başarılı insanların üzerinden geçinenler.
------------------------------------------------------------------
Yolun sonunda uçurumu görüyorsan ya o yola hiç girme, ya at kendini o uçurumdan bir daha dönme.

Akıncı03
Akıncı03

Yeni mesajgönderen özkan yüksel » 05 Tem 2012, 00:56

selam arkadaşım. sen mutlaka ölçüm de birde çakıl taşı dene . kesinlikle şaşmıyor. tek sorun çubuklar hep minerala gidiyor. açık bir kuyuya ipi önce ölç sonra bakırı bagla ve sal sonra çakıl raşların dene eger taş mesafeyi az veriyorsa taşları duruma göre büyüt veya küçült kesin sonucu alacaksın. çakıl taşıyla derinlik mesafesini şaşmıyor tek sorun mineral. ben denedim derinlik te sorun yok denemelerim hep dogru çıktı ama tek sorun dedigim gibi mineral. artık sadece arazi yüzeyi ve gözüme inanıyorum. ne bir çubuk nede bir dedektör. herşey beynimiz ve gözlerimiz de. kolaygelsin yinede çalışmaya devam.))))
özkan yüksel

Yeni mesajgönderen Efsane » 05 Tem 2012, 01:03

Akıncı03 yazdı:Bakırın alandaki manyetiği çektiği doğrudur hocam,zaten bu mesafe alma işide bu özelliğinden yararlanarak hayata geçirdik şöyleki;hedefe çakılan bakır çubuk alandaki manyetiği üzerine çekiyor, üzerine gerilen tel yardımıyla diğer çakılı olan çubuğa kadar manyetiğin gücü oranında yol alması sağlanıyor.sinyalin alındığı kadar tel uzunluğu hedefin ortalama derinliğini vermekte,tabi bu her arazi yapısında farklı olmakta.çaktığım bakır yerine başka metaller çakarak denemelerde yapacağım ,ne gibi değişiklikler olacağına bakacağız.Ayrıca hocam dediğiniz sistemide deneyeceğim,boşluğa olduğu kadar metal sinyallerine olan duyarlılığıda test etmiş olalım...Saygılarımla

derinlik ölçme ve bakırın manyetiği yok ettiği doğru

bulunan hedefin derinliğini tepit etmek için MTA nın uygulağı yöntem, kablo uçlarına birer büyük çivi bağlanır, çivinin biri hedef noktaya çakılır diğer uç gerilir ve yere çakılır, hedef noktadan başlayarak tel üstünde yürlür, nerde sinya kesilirse orası işaretlenir yürülünülen mesafe ölçülür, çıkan ölçü tespit edilen hedefin derinliğini verir.

tespit edilen noktaya mıknatis yada bakır bıraktığınız zaman manyetiği yok eder, böylesi bir hatayı yapmayın
Sitemizde, hurafe safsata hayal kurgu söylemlerden oluşmuş kahvehane defineciliğini ret ediyoruz. Bu gün dünyada ispata kavuşmuş meşhur definelerin bulunuş şekli, saklandığı yapılar, Arkeoloji biliminin elde ettiği sonuçlar ışığında define ile uğraşanlara yeni modern akla ve bilime uygun anlayış sağlamak için çaba gösteriyoruz.Bizim farkımız, bakış açımız, ispatlanmış doğru, yalancılıktan,hurafeden, safsatadan,yalandan uzak Arkeoloji Bilimine ters düşmeden öneriler sunmaktır.

SİTEMİZDE SUNULAN HER MATERYAL VE YAPILAN HER YORUM, TESBİT İÇİN ÖN BİLGİ AMACINDADIR . LÜTFEN KAÇAK KAZI, KAÇAK ESER ALIM SATIMI GİBİ YASAL OLMAYAN GİRİŞİMLERDEN BULUNMAYALIM
Efsane
Efsane
Abdullah Vecdi Çoban
Abdullah Vecdi Çoban

Yeni mesajgönderen Master Yoda » 05 Kas 2012, 19:51

yönetici ve adminlerin dikkatine !!!

bu konu hakkında Akıcı03 kardeşimize bir soru sormuştum, daha sonra kuzeyli adlı yönetici büyük harf ile yazdığım için beni uyardı ve bende küçük harflerle tekrar sorumu yineledim. Ancak görüyorum ki, yazmış olduğum soru tamamen silinmiş. Lütfen tarafıma bilgi verebilirmisiniz acaba, 13 adet forum kuralından hangisini yerine getiremedik de yazdığım sorumu sildiniz. Eğer silmediniz ise (ben göremiyorsam) lütfen bana yardımcı olun da yazdığım soruyu göreyim...
Master Yoda

Yeni mesajgönderen apoo63 » 12 Kas 2012, 01:26

yaptıgınız derinlik tesbit sisteminiz genellikle çubukçular tarafından kullanılan fakat başarı şansı çok düşük olan bir yöntemdir .defalarca denenmesine ragmen bir bir başarı saglanmamışdır sizinkinin tesadüf oldugunu düşünüyorum .
kullandıgınız dörtlü çubuk başlı başına bir kas yapma çubuklarıdır .bakır çubuklar hele hele bu milletin anasını aglatan bir dönemin çubuklarıdır .kimin nasıl yaptıgını çok iyi bilidigimiz şeydir .
bu arada azminizi ve çalışmalarınızı takdirle karşılıyorum .bir abi tavsiyesi farklı çubuklar arayışına girin .
HAKKIMDA BİLGİN YOKSA FİKRİNDE OLMASIN..!!
YAPILAN YORUMLAR ÖN ARAŞTIRMA İÇİNDİR .KAÇAK KAZI KANUNEN SUÇDUR.

Efsane Hocamız Define Nerede Aranır anlatıyor Videoyu İzleyin

apoo63
apoo63
Site Kurucuları
Site  Kurucuları

Yeni mesajgönderen dede_1131 » 09 Şub 2013, 01:35

arkadaşım çubukla derinlik ölçerken tuttuğun mesafe ile toprak arasındaki boşluğuda dahil ettinmi yani çubuğu göğüs hizzasında tuttuysan toprağa 1.5 metre havadadır çubuk 6.5 metrelik tespite bu mesafede dahilmi
DİRİDEN ÖLĞ ÖLĞDEN DİRİ ÇIKAR ALLAHTAN UMUT KESİLMEZ
dede_1131

Yeni mesajgönderen hanaga » 01 Haz 2013, 01:15

arkadaşlar çubuk olayına son noktayı koymuş bulunmaktayım,,şöyle ki : Bir kere ben kesinlikle çubuk olayına inanmamaktayım. çünkü bakır, altın, gümüş,elektrum
alüminyum v.b bütün çubuklar hayal ürünü ve sizleri maalesef yıpratmaktan başka bi işe yaramaz. amaaaa,,
sizlere boşlukğun derinliği ne olursa olsun,, ve kesinlikle burada % 100000000 boşluk var ,,taş boşluğu ,,şekilli boşluk( oda mezar ,kaya mezar,tünel ve yer altındaki tüm boşluklar ) hatta ve hatta yerin 5 metre altından geçen 1 lik borunun boşluğu ve gittiği istikameti bulabilem bir malzemeniz olsa ve fiyatı da sadece 500 tl olsa ( ortada o kadar emek var ) kan grubunda günün saatlerinden yorgunluktan etkilenmese,,yürümeyi yeni öğrenen çocuğun dahi rahatlıkla kullanabileceği yani sizi asla yanıltmayan ,,almazmısınız?? önce bir düşünün elinizde böyle bir malzeme var ve siz yer altının krokisini çıkartıyorsunuz,,onbinlerce dolarlık yer altı görüntüleme sistemlerinden bile daha kesin sonuç veriyor,,mesela diyelim ki yerin 10 metre altında eski bir yapı duvarları var ,,sen elindeki bu malzemeyle sanki yer üztündeymiş gibi duvar ,,kapı ,,,duvar kalınlığı,,gibi bütüüüün yapı özelliklerini çıkarabiliyorsun,,yada tümülüsün üzerindesin,,acaba mezar odası nerde?? bulman en fazla 30 saniye,,,yada eline alıp yer altında her hangi bir boşluk arıyorsun ( örneğin zeminaltı oda mezar,,yeraltı kilisesi, eski hekükeler,v.b,) sanki sen yapmışsın gibi milimetrik olarak bulabiliyorsun,,,sadece düşünün,,ve fazlada yormayın kendinizi,,her koşulda her iddasına girerek,,,sizin bildiğiniz benim bilmediğim bir boşluk bana deyinki bu arazide ben onu bulayım( derinliği farketmez )
hanaga

Yeni mesajgönderen hanaga » 01 Haz 2013, 01:26

şunuda ekleyeyim,,rivayet edilir ki yer altına saklanan bir kısım gömüler direk toprağa değilde,,etrafı örülü bi şekilde veya küp/kap içinde içinde boşluk oluşturabilecek bi şekilde yer altına bırakılıyormuş,,ya da örülü olmasa bile orda toprağın devirdaim edilmesiyle doğal yapı bozuluyor doğal olarak,,yani bir kuyuyu açıp tekrar doldurduğunuzu düşünün,,tabaka yapısı,,duruşu,,eğimi,,sıralanışı değişiyor deformasyona uğruyor,,böyle bir yapıyı bile bulabiliyorsunuz yeterli tecrübeyle,,dediler ki,,falanca taşın altında define varmış,,al kardeşim eline malzemeyi,,bak boşluk veriyor mu,,şekilli bir boşluk mu?? yada dediler ki şurda tünel var,,geç üzerinden 1 kez,,var ya da yok de,,bu kadar net yani olay,,yani kısaca şunu söyleyeyim taş tümülüsün içindeki oda mezarının yerini bile tesbit ettim bununla,,,hatta ebatlarını ölçtüm( dokundum mu tabiiki hayır ) ilgilenenlere duyrulur,,hatta şöylede olabilir abdullah abi bizzat kendisi test etsin ,,sizlere işe yarıyor veya yaramıyor desin ( kendisi de şaşıracak çünkü :)) )
hanaga

Yeni mesajgönderen SUBUTAY » 01 Haz 2013, 09:25

hanga ;öyle bir anlattınki inanmak mümkün değil, yinede üstat'da gönder bir denesin baaşka türlü bu sitede buna kimse inanmaz ,hadi hayırlısı :shock:

AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMAYALIM.
SUBUTAY
SUBUTAY
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Yeni mesajgönderen nahıtalı51 » 01 Haz 2013, 09:57

nasıl birşeybu hocam merkla bekliyoruz
hiçbir acı cehaletten daha fazla zahmet verici degildir.hz.Ali.

nahıtalı51

Yeni mesajgönderen hanaga » 04 Haz 2013, 13:12

çok kullanışlı bi sistem. kullanınca göreceksiniz. her arazide her şekilde ispat etmeye de hazırım. bu olayı çubuk sistemleriyle karıştırmayın. kullanırsanız en az define bulmuş kadar sevineceğinizi göreceksiniz. çünkü bu işin yalanı yok. her şey net. varsa var,,yoksa yok diyeceğiniz bir sistem. yani sözün özü : umut tacirliği yok bu işte ya da zaman kaybı,,iade garantili.aldıktan sonra ya siz geleceksiniz ya da ben sizin misafiriniz olur öğretirim nasıl kullanacaksınız,,bi iki deneme ,,hepsi bu kadar. yani tek bildiğim dua edeceksiniz bana dua. ben sizi anlıyorum ,,çoook sömürüldü bu konularda bu işlere emek veren arkadaşlar,, kandırıldı,,dolandırıldı,,saçma sapan şeylere paralar savruldu,,hep keseden gitti,,hep ömürden gitti,,ben istiyorum ki bu saçmalıklar son bulsun ve emeğinizin karşılığını alın hepsi bu.
hanaga

Yeni mesajgönderen emser » 04 Haz 2013, 18:37

çok büyük bir idda bu. eger böyle bir başarıya imza attıysanız Efsane usta sizi her türlü destekliyecektir. ispatı merakla bekliyoruz. kolay gelsin
Büyük randevu; Bilmem nerde saat kaçta? Tabutumun agacı, bilmem hangi agacta..............
lütfen kaçak kazı yapmayalım

emser
emser
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Sonraki

Dön ÇUBUK SİSTEMLERİ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

Arkeolojide Mezar Kazı Yöntemleri

Ana Menu

Zeminaltı Mezar Odası Nasıl Tespit Edilir

Kimler çevrimiçi

Toplam 6 kullanıcı çevrimiçi :: 0 kayıtlı, 0 gizli ve 6 misafir (son 20 dakika öncesinden itibaren aktif olan kullanıcılar temel alınır)
Bugüne kadar en çok 1511 kişi 24 Eyl 2013, 22:44 tarihinde çevrimiçi oldu

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

Login Form