Zaman: 28 Tem 2014, 15:19

Text Size

Hükümlüler Arkeolojik Kazıda Çalışıyor...

Antik Mezarda Neler Bulunur ? Bulunan Defineler Samsun'da Bulunan Defineler Amisos Definesi 279 Adet Gümüş Sikke Definesi Bulundu

Define ve Arkolojiden Flaş Haberlerin Paylaşıldığı Bölüm
Forum kuralları
Sitemize Mesaj Yazmadan Önce Kuralları Oku, Kurallara Aykırı Davranmak Sizleri Siteden Uzaklaştırmaya, Mesajlarınızın Silinmesine Neden Olacağı Gibi , Sitemizden ve Bizlerin Bilgisinden Faydalanmak Kurallara Uymak Şarttır...
1- Mesaj Yazmadan Önce Forum Kurallarını Okumak İçin Buraya Tıkla
2- Resim Nasıl Çekilir ? Buraya Tıkla
3- Foruma Resim Nasıl Eklenir ? Buraya Tıkla

Yeni mesajgönderen aybars » 08 Ağu 2012, 19:20

Kastabala Antik Kenti’ndeki kazılar için işçi bulunamayınca devreye Toprakkale Açık Cezaevi’ndeki hükümlüler girdi...

Osmaniye’de Kastabala Antik Kenti’nde kazı çalışmasında asgari ücretle çalışacak işçi bulunamayınca, Toprakkale Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda kalan 20 hükümlü, kazı alanında kendi istekleriyle çalıştırılmaya başlandı. Kastabala’daki kazı ekibinin başkanı Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Turgut Hacı Zeyrek, geçen yıl asgari ücretle çalışacak eleman bulamadıklarını için çözüm arayışına girdiklerini söyledi.

Zeyrek, bu çerçevede Toprakkale Açık Ceza İnfaz Kurumu İş Yurdu Müdürlüğü bünyesinde çalışan hükümlülere arkeolojik kazıyı öğretmek, meslek edindirmek ve aynı zamanda Kastabala’daki arkeolojik kazı çalışmalarında ihtiyaç duyulan insan gücünün temin etmek amacıyla bir görüşme yaparak karar aldıklarını kaydetti. Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla gerekli yazışmaları yaparak izin aldıklarını anlatan Zeyrek, bu çerçevede mahkumlarla görüştüklerini ve aralarında 20 gönüllü seçtiklerini kaydetti.

Hükümlülerin 2 Temmuz’da başlayan kazılarda çalışmaya başladığını ifade eden Prof. Dr. Zeyrek, “Hükümlülerimiz sabah saat 07.00 da işe başlayıp akşam saat 16.30’da çalışmayı bırakıyor. Normal bir işçi gibi sigortalılar ve asgari ücret tutarında maaş alıyorlar. Kazı çalışmaları bitiminde her birine belge vereceğiz. Cezalarını tamamlayan hükümlülerimizi daha sonra yine burada veya başka kazı çalışmalarında istihdam sağlayacağız” dedi.

ALINTIDIR...
Kimse kimseyi küçümseyecek kadar büyük değildir bilmelisin. Küçümsediğin her şey için gün gelir, önemsediğin bir bedel ödersin...

Kalp deniz, Dil kıyıdır. Denizde ne varsa kıyıya o vurur...

aybars
aybars
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Re: Hükümlüler Arkeolojik Kazıda Çalışıyor...

Yeni mesajgönderen Efsane » 08 Ağu 2012, 20:31

hüküm giyen defineciyi de kazıdan çalıştırırlar mı? :lol:
Sitemizde, hurafe safsata hayal kurgu söylemlerden oluşmuş kahvehane defineciliğini ret ediyoruz. Bu gün dünyada ispata kavuşmuş meşhur definelerin bulunuş şekli, saklandığı yapılar, Arkeoloji biliminin elde ettiği sonuçlar ışığında define ile uğraşanlara yeni modern akla ve bilime uygun anlayış sağlamak için çaba gösteriyoruz.Bizim farkımız, bakış açımız, ispatlanmış doğru, yalancılıktan,hurafeden, safsatadan,yalandan uzak Arkeoloji Bilimine ters düşmeden öneriler sunmaktır.

SİTEMİZDE SUNULAN HER MATERYAL VE YAPILAN HER YORUM, TESBİT İÇİN ÖN BİLGİ AMACINDADIR . LÜTFEN KAÇAK KAZI, KAÇAK ESER ALIM SATIMI GİBİ YASAL OLMAYAN GİRİŞİMLERDEN BULUNMAYALIM
Efsane
Efsane
Abdullah Vecdi Çoban
Abdullah Vecdi Çoban

Yeni mesajgönderen pythia » 08 Ağu 2012, 20:46

Efsane yazdı:hüküm giyen defineciyi de kazıdan çalıştırırlar mı? :lol:

desene üstad, adamlar dışarıda görmediği tarihi eserleri hapiste görecek belkide :)
Bizi güçlü yapan yediklerimiz değil, hazmettiklerimizdir.
Bizi zengin yapan kazandıklarımız değil, muhafaza ettiklerimizdir.
Bizi bilgili yapan okuduklarımız değil, kafamıza yerleştirdiklerimizdir.

Ne kadar bilirsen bil, anlatabildiklerin, karşındakinin anlayabileceği kadardır. (Mevlana)
pythia
pythia

Yeni mesajgönderen aybars » 08 Ağu 2012, 21:01

Efsane yazdı:hüküm giyen defineciyi de kazıdan çalıştırırlar mı? :lol:

olacağı o zaten. ben olsam bende toprakkale açığa gitmek isterdim...
Kimse kimseyi küçümseyecek kadar büyük değildir bilmelisin. Küçümsediğin her şey için gün gelir, önemsediğin bir bedel ödersin...

Kalp deniz, Dil kıyıdır. Denizde ne varsa kıyıya o vurur...

aybars
aybars
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Yeni mesajgönderen kuzeyli » 08 Ağu 2012, 21:41

hüküm giyen insanlar, kazı alanlarından eser çalan arkeologlardan daha şereflidir benim gözümde?
Kod: Tümünü seç
"Defineci Sanat anlayışını kaybettiği zaman; taş-kaya falcıları ve umut tacirlerinin definesi, ulaşılmak istenen hedef ve bunların oltasında yem olmaya mahkumdur."

Eğer Define Gizemi'ne ilk girişiniz ise veya ilk kez resim yükleyecekseniz önce alttaki linkleri okuyunuz:

1- Forum kuralları
2- Resim nasıl çekilir
3- Foruma resim eklemek
4- Bilişim Suçları Ve Cezaları
5- Şarlatanlar İle Hukuk Mücadelemiz
6- Taş Kaya Falcıları, Komedi Ve Karikatür Köşesi
7- Kurallara Uymayan Mesajları Şikayet Etmek
8- Tümülüslerde Bilgi Güncellemesi
9- Tümülüs Plan Ve Girişleri

kuzeyli
kuzeyli
Yönetici
Yönetici

Yeni mesajgönderen derik » 08 Ağu 2012, 23:57

devlette işi biliyor alıştıracak bunları definecilige günleri dolup çıktımı birkaçı işbilir hevesiyle dalacak tarihi mekanlara.. e eski suçlu silahsız gezermi çıkınca birşey bascaklar tetiklere sen sag ben selamet...uzun yatırım sonuç alınır belki hade bakalım :lol:
yazdıgım yorumlar kesinlikle kaçak kazı yapılması kapsamında degerlendirilemez lütfen aşşagıdaki linkleri dikkatlice okuyun
***DEFİNE ARAMA RUHSATI
http://www.definegizemi.com/definecilik ... uhsati.htm
***KAÇAK KAZI YAPMANIN CEZASI
genel-duyurular/2863-sayili-kanunun-74-maddesi-t20512.html
***SUÇ NASIL OLUŞUR...
1----DÜŞÜNCE AŞAMASI +PLANLAMA (suç oluşmaz)
2----UYGUN ARAÇ GEREÇLERİN TEMİNİ( suç oluşmaz)
3----EYLEM KAZMAYI YEREE VURDUN (SUÇ OLUŞTU)

derik
derik
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Yeni mesajgönderen xxmiletxx » 09 Ağu 2012, 23:34

Yıllar önce bir televizyon kanalında görmüştüm bu haberi. O zaman yer Ege Bölgesi'ndeydi. Hükümlüler kazı yaparlarken arkeologta o yer hakkında bilgi veriyordu. Spiker 60-70 yaşlarında bir amcanın yanına geldi ve sordu: Amca, burada çalışmaktan memnun musun? ''Memnunum kızım yeni şeyler öğreniyoruz ama benim anlayamadığım konu, ben cezaevine girmeden önce taş ustasıyım. Ama geçmişte burada yaşayanların işlerini görünce taş ustası olmadığımı anladım. Oturup uzun uzun düşünüyorum bunları nasıl yapmışlar diye.'' Televizyon kanalını ve programın adını hatırlamıyorum. Hatırlasam videosunu bulur sizlerle paylaşırdım.
xxmiletxx
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Dön DEFİNE VE ARKEOLOJİDEN HABERLER

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Abdullah Çoban ve 13 misafir

Arkeolojide Mezar Kazı Yöntemleri

Ana Menu

Zeminaltı Mezar Odası Nasıl Tespit Edilir

Kimler çevrimiçi

Toplam 14 kullanıcı çevrimiçi :: 1 kayıtlı, 0 gizli ve 13 misafir (son 20 dakika öncesinden itibaren aktif olan kullanıcılar temel alınır)
Bugüne kadar en çok 1511 kişi 24 Eyl 2013, 22:44 tarihinde çevrimiçi oldu

Bu forumu gezen kullanıcılar: Abdullah Çoban ve 13 misafir

Login Form