Zaman: 16 Nis 2014, 13:11

Text Size

DOLMEN MEZARLAR VE İŞARETLERİ

Antik Mezarda Neler Bulunur ? Bulunan Defineler Samsun'da Bulunan Defineler Amisos Definesi 279 Adet Gümüş Sikke Definesi Bulundu

Dolmen Mezarlar Hakkında Bilgilerin Paylaşıldığı Bölüm
Forum kuralları
Sitemize Mesaj Yazmadan Önce Kuralları Oku, Kurallara Aykırı Davranmak Sizleri Siteden Uzaklaştırmaya, Mesajlarınızın Silinmesine Neden Olacağı Gibi , Sitemizden ve Bizlerin Bilgisinden Faydalanmak Kurallara Uymak Şarttır...
1- Mesaj Yazmadan Önce Forum Kurallarını Okumak İçin Buraya Tıkla
2- Resim Nasıl Çekilir ? Buraya Tıkla
3- Foruma Resim Nasıl Eklenir ? Buraya Tıkla

DOLMEN MEZARLAR VE İŞARETLERİ

Yeni mesajgönderen defineavcıları » 21 May 2010, 16:02

Trakya'daki tarih öncesi anıtların arasında en görsel ve ilginç olanları levha halindeki iri taş bloklardan yapılan megalitik anıtlardır.

Trakya'da geçitli mezar-dolmenler ve dikilitaşlar menhirler olmak üzere iki tür megalitik anıt vardır. Avrasya'nın çeşitli yerlerinde ilginç bir dağılımı olan bu tür anıtların tarihlendirilmesi ve birbirleri ile olan ilişkileri çok tartışmalıdır.

Megalitik anıtlar

Trakya'nın kuzeyinde, Edirne-Kırklareli'nin Yıldız dağlık bölgesinde görülür.

Dolmen olarak tanımlanan ve yerel olarak "kapaklıkaya" olarak adlandırılan anıtlar dik olarak konan büyük taş blokların üstlerinin aynı tür taş kapatılması ile oluşur.

Bunların bir arka odası, bir orta odası ve bir ön giriş kısmı vardır. Odaların önünü kapatan taşta da "ruh deliği" olarak tanımlanan değirmi bir açıklık vardır.

Bugün çoğu açıkta olan bu anıtların etrafında bir çevre duvarları ve çoğunun da üzerinde, taşlardan oluşan bir tepeciğin olduğu bilinmektedir. Mezar olarak kullanılan anıtlar MÖ 12. yüzyılda yapılmaya başlanmış, bazıları ikinci kullanım ile 7. yüzyıla kadar gelmiştir.

Megalitler ile birlikte bulunan çanak çömlek, ip baskı ya da oluk bezemeli, koyu renkli kaplardır. Bunlarla birlikte, az da olsa maden alet ve takılar da bulunmaktadır.

Dolmenler çeşitli şekiller gösterirler:

Basit Dolmen: Ayakta duran iki veya birkaç taşın üstünde, yatık durumdaki büyük bir taştan oluşur.

Bu ilkel dolmen, bazen bir tümülüs ile örtülüdür.

Kubbeli Dolmen: Bu tip dolmende, harçsız taşlarla örtülmüş ve kilit taşıyla kapanmış bir kubbe görülür.

Yunanistan'da "Tolos" denilen bu tür inşaata, Fransa ve İrlanda'da bugün dahi çoban kulübeleri arasında rastlanmaktadır.

Örtülü Koridor : Son çağ dolmenlerinin hepsi bu türdedir. Bütün anıt, üstü örtülü bir geçitten ibarettir.

Bunun bazı kısımları delikli bir taşla ayrılır ve bazılarında rölyeflere rastlanır (Rölyef, kabartma olup, heykel sanatının bir çeşididir.

Bir figürün çıkıntıları, derin bir şekilde zemine bağlı olarak çıkarılmışsa "yüksek rölyef", eğer çıkıntılar hafif bir biçimde belirtilmişse "alçak rölyef" adını alır).

DOLMEN MEZARLAR.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

TÜMÜLÜS İLE ÖRTÜLÜ DOLMENLER vE DRAMOS TÜNELLERİ.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

GİRİŞ (DRAMOS TÜNELLER)

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

ÖZELLİKLEDE TÜMÜLÜS İLE ÖRTÜLÜ DOLMENLER İCİN CEVRESİNDE VEYA MEZARIN HEMEN ÖN KISMINA KAYALARA YAPILAN MOTİFLER.

Yalnız bu süslemeleri MENHİR VE MEGALİT MEZARLARIN DİKİLİ TAŞLARINDADA GÖRMEK MÜMKÜN

BU MOTİFLERİN YAPILIŞ AMACI.

Bu bir ayin sembolüdür. Merzarlık alanın cevresindeki vadilik alanlardaki kayalara bu motifleri yaparlar ve yagmur yagdıgı zaman

bunun üzerine cıkıp ellerine fincan alarak calarlar veya cember icine alırlar.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Unutma, sana ışık tutanlara sırtını dönersen, göreceğin tek şey kendi karanlığındır.

defineavcıları
defineavcıları
Şeref Konuğu
Şeref Konuğu

Re: DOLMEN MEZARLAR VE İŞARETLERİ

Yeni mesajgönderen türkoğlu » 23 May 2010, 12:31

usta gerçekten çok güzel olmuş,eline sağlık.
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ

AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMAYALIM.

türkoğlu
türkoğlu
Yönetici
Yönetici

Yeni mesajgönderen mutank57 » 23 May 2010, 12:39

çok güzel anlatım ellerine sağlık.tşk
mutank57
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Yeni mesajgönderen göze » 15 Nis 2011, 15:13

ustam bu mzarlar çok güzel
İZİNSİZ KAZI YAPMAYALIM . YAPANLARI UYARALIM. USTA ELLERLE YAPILMIŞ TARİHİ ESERLERİ KIRMAYALIM.

BİLDİĞİMİZİ ZANNETMEMİZ ÖĞRENMEMİZİN EN BÜYÜK DÜŞMANIDIR.

NEREYE BAKIYORSUN İHTİYAR ? DİYE SORDUM. GÖZLERİNİ SUDAN AYIRMADAN CEVAP VERDİ: HAYATIMA

OĞLUM AKIP GİDEN HAYATIMA..;
göze
göze
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Yeni mesajgönderen inklpgrbt » 15 Nis 2011, 19:42

usta emeklerine sağlık gelki sitede okumuştum fakat sadece anlamıştım,sanırım şimdi artık bukonuyuda kavradık.sağol,varol eksik olma.
Küp Mezarlar

inklpgrbt
Bilgili
Bilgili

Yeni mesajgönderen sessizce42 » 21 Nis 2011, 13:47

selam arkadaslar benim size sorum olacak bır toprak altı mezardan sarı bir kum tabakası hakkın da bilgi almak istiyorum bu katman yarım hilal şeklindeince bir kum tabaksı ve bunun ustunde siyah çakıl tasları var bu da tabaka seklın de ben bunun ne anlama geldıgını ögrenmek ıstıyorum lutfen acil yardım
sessizce42

Yeni mesajgönderen kuzeyli » 21 Nis 2011, 14:07

sessizce42 yazdı:selam arkadaslar benim size sorum olacak bır toprak altı mezardan sarı bir kum tabakası hakkın da bilgi almak istiyorum bu katman yarım hilal şeklindeince bir kum tabaksı ve bunun ustunde siyah çakıl tasları var bu da tabaka seklın de ben bunun ne anlama geldıgını ögrenmek ıstıyorum lutfen acil yardım

dostum, önce şu anlattığın şeyleri resimle. bol bol resim çek. sonrasında gel foruma, kendi başlığını aç. ozaman yardımımız dokunacaktır..
Kod: Tümünü seç
"Defineci Sanat anlayışını kaybettiği zaman; taş-kaya falcıları ve umut tacirlerinin definesi, ulaşılmak istenen hedef ve bunların oltasında yem olmaya mahkumdur."

Eğer Define Gizemi'ne ilk girişiniz ise veya ilk kez resim yükleyecekseniz önce alttaki linkleri okuyunuz:

1- Forum kuralları
2- Resim nasıl çekilir
3- Foruma resim eklemek
4- Bilişim Suçları Ve Cezaları
5- Şarlatanlar İle Hukuk Mücadelemiz
6- Taş Kaya Falcıları, Komedi Ve Karikatür Köşesi
7- Kurallara Uymayan Mesajları Şikayet Etmek
8- Tümülüslerde Bilgi Güncellemesi
9- Tümülüs Plan Ve Girişleri

kuzeyli
kuzeyli
Yönetici
Yönetici

Yeni mesajgönderen gizemli ses » 21 Nis 2011, 15:28

çok güzel bir paylaşım için tşk (ses)
UMUDU ERTELEMEK KAYBETMEKTEN İYİDİR (SES)

gizemli ses
gizemli ses
Yönetici
Yönetici

Yeni mesajgönderen AFŞİNBEY » 21 Nis 2011, 21:58

paylaşımiçin teşekkürler
Kusur bulmak için bakma birine,bulmak için bakarsan bulursun,kusuru örtmeyi marifet edin kendine.İşte o zaman kusursuz olursun

LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMAYALIM 2863 var

AFŞİNBEY
AFŞİNBEY
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Yeni mesajgönderen mucur » 21 Nis 2011, 22:20

paylaşım için teşekkürler kardeş.
RIZKI VEREN CENAB'I ALLAHTIR.

mucur
mucur
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Yeni mesajgönderen WOLWOX » 22 Nis 2011, 00:17

süper paylaşım teşekkürler
Define ile yılan, gülle diken, sevinçle gam bir aradadir ... WOLWOX...

WOLWOX
WOLWOX
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Dön DOLMEN MEZARLAR

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Arkeolojide Mezar Kazı Yöntemleri

Ana Menu

Zeminaltı Mezar Odası Nasıl Tespit Edilir

Kimler çevrimiçi

Toplam 1 kullanıcı çevrimiçi :: 0 kayıtlı, 0 gizli ve 1 misafir (son 20 dakika öncesinden itibaren aktif olan kullanıcılar temel alınır)
Bugüne kadar en çok 1511 kişi 24 Eyl 2013, 22:44 tarihinde çevrimiçi oldu

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Login Form