Zaman: 24 Nis 2014, 22:18

Text Size

Haç İşareti Anlamı ve Kullanıldığı Alanlar

Antik Mezarda Neler Bulunur ? Bulunan Defineler Samsun'da Bulunan Defineler Amisos Definesi 279 Adet Gümüş Sikke Definesi Bulundu

Haç Ve İstavroz İşaretlerinin Yorumlandığı ve Paylaşıldığı Bölüm
Forum kuralları
Sitemize Mesaj Yazmadan Önce Kuralları Oku, Kurallara Aykırı Davranmak Sizleri Siteden Uzaklaştırmaya, Mesajlarınızın Silinmesine Neden Olacağı Gibi , Sitemizden ve Bizlerin Bilgisinden Faydalanmak Kurallara Uymak Şarttır...
1- Mesaj Yazmadan Önce Forum Kurallarını Okumak İçin Buraya Tıkla
2- Resim Nasıl Çekilir ? Buraya Tıkla
3- Foruma Resim Nasıl Eklenir ? Buraya Tıkla

Haç İşareti Anlamı ve Kullanıldığı Alanlar

Yeni mesajgönderen Efsane » 13 Nis 2011, 08:31

Haç Nedir? Tarihi Seyri...

Resim

Hristiyanlıkta Hz. İsa'nın çarmıha gerilişin ve insanlığı ezelî günâhından kurtarmak için çektiği acıları ve ölümünü hatırlatan en önemli sembol. Haç; hem İsa'nın bir işareti hem de hristiyanların inançlarının ve dinlerine bağlılıklarının bir alâmetidir. Yani duruma göre; hayır duâ, takdis ve bir iman ikrarı hareketidir.

Haç, Hristiyanlık'tan önce de, dünyanın pekçok yerinde dinî mânâda ve diğer hususlarda sembol olarak kullanılırdı. Ancak dinî inanç, ibâdet ve diğer konularda ne derece kullanıldığı kesin olarak bilinememektedir. Haç: hristiyanlara göre, İsâ'nın çarmıha gerilişini tasvir eden dinî bir semboldür.

Haç ile ilgili olarak işaret edilmesi gereken hususlardan biri de çarmıha germe işidir. Çarmıh, Farsça, dört çivi demektir ve çapraz olarak üst üste konmuş iki tahtadan meydana gelen ve değişik şekilleri olan bir işkence aracıdır. Çok eskiden beri ölüm cezasına çarptırılanlar çarmıhın üzerine gerilerek işkence ile öldürülürdü. Çarmıh ile işkence usûlünü Yunanlılar pek az olarak, özellikle kölelere ve yol kesicilere uygularlardı. Romalılar da çarmıhı köleleri, yabancıları ve aşağı tabakadan olan kimseleri cezalandırmak için kullanırlardı

Çarmıha gererek işkence etme geleneğini doğuya Romalıların getirdiği söylenmektedir. Onların doğuyu ele geçirmesinden önce, Asurlular ve İbrânîler suçluların ölülerini kazığa bağlarlar, böylece suçluları halka gösterirler ve adâletin kuvvetini belirtirlerdi.

Hristiyanlara göre çarmıha gerilmiş en ünlü kişi İsa'dır. Roma'lı hâkim Pontius Pilatus, İsa'yı ölüme mahkûm etmiş ve Roma askerlerine öldürtmüştür. Bu yüz den ilk hristiyanlar, İsa'nın çarmıha gerilmiş şeklini tasvir eden haç'ı, dinlerinin sembolü olarak kullanmışlardır. M.S. 312'de hristiyanlığı kabul eden Konstantin, ölüm cezası olarak çarmıha germe geleneğini kaldırdı. Bu tarihten sonra; hristiyanların haç'a bağlılıkları daha da arttı .
Sitemizde, hurafe safsata hayal kurgu söylemlerden oluşmuş kahvehane defineciliğini ret ediyoruz. Bu gün dünyada ispata kavuşmuş meşhur definelerin bulunuş şekli, saklandığı yapılar, Arkeoloji biliminin elde ettiği sonuçlar ışığında define ile uğraşanlara yeni modern akla ve bilime uygun anlayış sağlamak için çaba gösteriyoruz.Bizim farkımız, bakış açımız, ispatlanmış doğru, yalancılıktan,hurafeden, safsatadan,yalandan uzak Arkeoloji Bilimine ters düşmeden öneriler sunmaktır.

SİTEMİZDE SUNULAN HER MATERYAL VE YAPILAN HER YORUM, TESBİT İÇİN ÖN BİLGİ AMACINDADIR . LÜTFEN KAÇAK KAZI, KAÇAK ESER ALIM SATIMI GİBİ YASAL OLMAYAN GİRİŞİMLERDEN BULUNMAYALIM
Efsane
Efsane
Abdullah Vecdi Çoban
Abdullah Vecdi Çoban

Re: Haç İşareti Anlamı ve Kullanıldığı Alanlar

Yeni mesajgönderen Efsane » 13 Nis 2011, 08:38

Resim

Şimdi Hac Mezar İlişkisine Bakalım

Antik taş ocağında rastladığımız bir mezar üzerinde bulunan haç (istvroz)

Her haç işareti mezar olmaz...

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Bir konuda bilgi sahibi olununca insanın düşünme yelpazesi gelişir. Anlama ve algılama yeteneği aratar
Sitemizde, hurafe safsata hayal kurgu söylemlerden oluşmuş kahvehane defineciliğini ret ediyoruz. Bu gün dünyada ispata kavuşmuş meşhur definelerin bulunuş şekli, saklandığı yapılar, Arkeoloji biliminin elde ettiği sonuçlar ışığında define ile uğraşanlara yeni modern akla ve bilime uygun anlayış sağlamak için çaba gösteriyoruz.Bizim farkımız, bakış açımız, ispatlanmış doğru, yalancılıktan,hurafeden, safsatadan,yalandan uzak Arkeoloji Bilimine ters düşmeden öneriler sunmaktır.

SİTEMİZDE SUNULAN HER MATERYAL VE YAPILAN HER YORUM, TESBİT İÇİN ÖN BİLGİ AMACINDADIR . LÜTFEN KAÇAK KAZI, KAÇAK ESER ALIM SATIMI GİBİ YASAL OLMAYAN GİRİŞİMLERDEN BULUNMAYALIM
Efsane
Efsane
Abdullah Vecdi Çoban
Abdullah Vecdi Çoban

Yeni mesajgönderen göze » 13 Nis 2011, 08:56

emeğine sağlık ustam
İZİNSİZ KAZI YAPMAYALIM . YAPANLARI UYARALIM. USTA ELLERLE YAPILMIŞ TARİHİ ESERLERİ KIRMAYALIM.

BİLDİĞİMİZİ ZANNETMEMİZ ÖĞRENMEMİZİN EN BÜYÜK DÜŞMANIDIR.

NEREYE BAKIYORSUN İHTİYAR ? DİYE SORDUM. GÖZLERİNİ SUDAN AYIRMADAN CEVAP VERDİ: HAYATIMA

OĞLUM AKIP GİDEN HAYATIMA..;
göze
göze
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Yeni mesajgönderen castabala » 13 Nis 2011, 10:58

ellerinize saglık hocam .
yanlız sonresimde hem taş kesim işleri yapılmış hem mezar konulmuş burdan taş ocaklarında mezar cıkabılirmi?
yakın civarın mutlaka olacagı bariz de kesim işleminin yapıldıgı alanın içerisinde de bu tip mezarlar olabilirmi?
“Adanava kralı ben Asitivadas’ım. Güneş İlahı’nın adamı, Fırtına Tanrısı’nın kulu, Avarikos’un büyük yaptığı Adanava memleketini, doğusuna, batısına genişlettim. Komşu krallarla iyi geçindim. Karşı gelenleri ayağımın altına aldım, ezdim. Bolluk ettim. Açları doyurdum, huzur ve güveni sağladım. Silahlı erkeklerin gezemediği bu yerlerde genç ve güzel kadınların yalnız başlarına kirmen eğirerek huzur ve güven içinde gezmelerini sağladım. Kim, benim yaptığımın bu kaleyi ve kapıyı yıkar, bu nizamı bozarsa Tanrı belasını versin. Yalnız benim adım ölümsüzdür, güneş ve ay gibi''.
castabala
castabala
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Yeni mesajgönderen Efsane » 13 Nis 2011, 11:04

castabala yazdı:ellerinize saglık hocam .
yanlız sonresimde hem taş kesim işleri yapılmış hem mezar konulmuş burdan taş ocaklarında mezar cıkabılirmi?
yakın civarın mutlaka olacagı bariz de kesim işleminin yapıldıgı alanın içerisinde de bu tip mezarlar olabilirmi?

taş ocaklarında mezar çıkar,

yerleşke yakın ise adıyaman pirin nekropolü gibi

uzak ise çalışan işçilerden ölenler, yada işçilerin başında bulunan görevlilerin mezarlarıdır ki bunlar kalaya alınacak çinse değildirler. yani mezar hediyeleri olmaz

Efsane
Efsane
Abdullah Vecdi Çoban
Abdullah Vecdi Çoban

Yeni mesajgönderen gizemli ses » 13 Nis 2011, 15:32

emekelerine sağlık ustam (ses)
UMUDU ERTELEMEK KAYBETMEKTEN İYİDİR (SES)

gizemli ses
gizemli ses
Yönetici
Yönetici

Yeni mesajgönderen inklpgrbt » 13 Nis 2011, 15:42

sağol üstad.ALLAH razı olsun sizden.
Küp Mezarlar

inklpgrbt
Bilgili
Bilgili

Yeni mesajgönderen mucur » 13 Nis 2011, 19:15

ELİNE EMEĞİNE SAĞLIK ÜSTADIM SAYGILAR.
RIZKI VEREN CENAB'I ALLAHTIR.

mucur
mucur
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Yeni mesajgönderen defineavcıları » 18 Nis 2011, 15:58

Hocam Ellerine Saglık.

YOLUMUZDAKİ ENGELLER
Eski zamanlarda bir kral, saraya gelen yolun üzerine kocaman bir kaya koydurmuş, kendisi de pencereye oturmuştu.

Bakalım neler olacak? Ülkenin en zengin tüccarları, en güçlü kervancıları, saray görevlileri birer birer geldiler, sabahtan öğlene kadar.

Hepsi kayanın etrafından dolaşıp saraya girdiler. Pek çoğu kralı yüksek sesle eleştirdi.

Halkından bu kadar vergi alıyor, ama yolları temiz tutamıyordu.

Sonunda bir köylü çıkageldi. Saraya meyve ve sebze getiriyordu.

Sırtındaki küfeyi yere indirdi, iki eli ile kayaya sarıldı ve ıkına sıkına itmeye başladı. Sonunda kan ter içinde kaldı ama, kayayı da yolun kenarına çekti.

Tam küfesini yeniden sırtına almak üzereydi ki, kayanın eski yerinde bir kesenin durduğunu gördü. Açtı. Kese altın doluydu.

Bir de kralın notu vardı içinde.

"Bu altınlar kayayı yoldan çeken kişiye aittir" diyordu kral.

Köylü, bugün dahi pek çoğumuzun farkında olmadığı bir ders vermişti.

"Her engel, yaşam koşullarınızı daha iyileştirecek bir fırsattır."
Unutma, sana ışık tutanlara sırtını dönersen, göreceğin tek şey kendi karanlığındır.

defineavcıları
defineavcıları
Şeref Konuğu
Şeref Konuğu

Yeni mesajgönderen ali-baba » 18 Nis 2011, 19:55

define avcilari usta guzel hikayen icin tesekkurler
ali-baba
ali-baba
USTA
USTA

Yeni mesajgönderen Artukbey » 18 Nis 2011, 22:14

teşekkürler üstad
EDEP, Aklın Tercümanıdır...

Herkes Edebi Kadar AKILLI,

Aklı Kadar ŞEREFLİ,

Şerefi Kadar KIYMETLİDİR...!!!

Artukbey
Artukbey
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Yeni mesajgönderen arslanbeksultanbekov » 23 Nis 2011, 19:11

üstadım öncelikle paylaşım ve bilgileriniz için teşekkür ederim ellerinize emeğinize sağlık saygılarımla
Bir şeyi bulunmadığı yerde aramak, onu aramamak demektir. (Mevlana)
LÜTFEN İNSAN ONURUNA YAKIŞAN DEFİNECİLİKLE İLGİLENELİM

ARSLANBEKSULTANBEKOV...
arslanbeksultanbekov
arslanbeksultanbekov

Yeni mesajgönderen sonageldim » 06 May 2011, 00:20

paylaşım için teşekkürler ustam
sonageldim
sonageldim

Yeni mesajgönderen Efsane » 06 May 2011, 00:29

Elmayı yiyen ; elmayı çok güzel anlatır, elmayı yemiyen insan elmay yerine acı bademi anlamaıs kadar doğal bir şey var mıdır?

kendinize reva görmediğiniz, yapmadığınız şeyleri başkalarına reva görmek örnemek munafıklığın ta kendisidir.

önce kendin yiyecen, sonra anlatacan,

önce kendin gidip görecen, yaşayacan gözlerinle şahit olacan , böyle yapmıyorsan munafık ve fasıksın,

Allah Resulü (S.A.S.) Bizlere neyi öğütlemiş

"Müslümanı Kandıran Bizden Değildir." Yani müslüman müslümanı kandırmaz, kandırıyorsa müslüman değildir,

Efsane
Efsane
Abdullah Vecdi Çoban
Abdullah Vecdi Çoban

Yeni mesajgönderen SUBUTAY » 06 May 2011, 00:39

HERŞEY ÇOK GÜZEL,BUKADAR GÜZEL İNSANIN BİRARADA OLMASI DAHADA GÜZEL PAYLAŞIMLAR İÇİN TEŞEKKÜRLER..

AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMAYALIM.
SUBUTAY
SUBUTAY
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Dön HAÇ VE İSTAVROZ İŞARETLERİ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir

Arkeolojide Mezar Kazı Yöntemleri

Ana Menu

Zeminaltı Mezar Odası Nasıl Tespit Edilir

Kimler çevrimiçi

Toplam 10 kullanıcı çevrimiçi :: 0 kayıtlı, 0 gizli ve 10 misafir (son 20 dakika öncesinden itibaren aktif olan kullanıcılar temel alınır)
Bugüne kadar en çok 1511 kişi 24 Eyl 2013, 22:44 tarihinde çevrimiçi oldu

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir

Login Form