Zaman: 24 Nis 2014, 14:58

Text Size

Tümülüs Kazıları

Antik Mezarda Neler Bulunur ? Bulunan Defineler Samsun'da Bulunan Defineler Amisos Definesi 279 Adet Gümüş Sikke Definesi Bulundu

Resmi Kazı Teknik ve Yöntemlerinin Yer Aldığı Bölüm
Forum kuralları
Sitemize Mesaj Yazmadan Önce Kuralları Oku, Kurallara Aykırı Davranmak Sizleri Siteden Uzaklaştırmaya, Mesajlarınızın Silinmesine Neden Olacağı Gibi , Sitemizden ve Bizlerin Bilgisinden Faydalanmak Kurallara Uymak Şarttır...
1- Mesaj Yazmadan Önce Forum Kurallarını Okumak İçin Buraya Tıkla
2- Resim Nasıl Çekilir ? Buraya Tıkla
3- Foruma Resim Nasıl Eklenir ? Buraya Tıkla

Tümülüs Kazıları

Yeni mesajgönderen Efsane » 27 Oca 2006, 11:35

ANADOLU PİRAMİTLERİ : Tümülüsler...

Bu tip yapılar kral,prens,prensesve yerel beyler (tekfurlar) gibi soylu sınıfına mensup kimseler için inşa edilmiş görkemli yapılardır.

Yüzlerce insanın günlerce çalışması sonucunda inşa edilen yer yer yükseklikleri 50 metreyi aşan bu yapılar, bilimsel yöntemler uygulanmadan kazılmaları hem zor hemde çok yanlıştır. Bu yapılar içinde mezarlar 2 şekilde olabilmektedir. bazılarında mezar ağaç yada taşlarla oluşturulan oda içinde olur. Bazıları ise ana kayaya yapılmış odalar içinde olabilmektedir. armağan bakımında çok zengindirler. Ancak definecinin umduğu gibi cil cil altın çıkmayabilir.
Bu yapıların en önemli özelliklerinden biri; soyunlara karşı alınmış tedbirlerdir. mezar odası yapıldıktan sonra üs tabaklar hep soyunlara karşı korumak amacı ile inşa edilmiştir. Bu nedenle bu yapılara tepe noktasından girmek en büyük hata olur, çünkü boyları yer yer 50 metreyi aşan bu tümülüslerde tepe girdiğinizde hiçbir başrı şansınız olmayacaktır. 50 yada 10 yada 5 metre gibi bir derinlikte yukarıya doğru kaya parçalarını taşımak, toprağı taşımak yorucu zaman alıcı ve işçilik bakımından zarar vericidir.

Mezar odaları tümülüsün tam orta merkezinde tabanda bulunur. Bunun için mezara ulaşmak için geliştirilen ve aşağıda anlattığımız yöntemleri kullanmak fayda sağlayıcı ve başarı için şarttır.

Boyları alçak ve geniş olan tümülüsleri kazmak için; önce bu tümülüslerin çapı bulunur. daha sonra tepe noktası tespit edilir, tepe noktasına bir kazık çakılarak yapı 4 eşit parçaya bölünür , bölmeler ip çekilmek suretiyle yapılmalıdır. kazılması uygun olan dilim seçilir, yapının tam eteğinde başlanarak kazılır ve merkeze doğru mezar odası çıkana kadar kazıya devam edilir. Bu esnadan mezara denk gelinmez ise çaprazdaki dilim çeşilir ve mezar odası bulunana kada r kazıya devam edilir. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi,

Resim

Boyu yüksek olan tümülüsleri kazmak pek kolay iş değildir. Zaman para ve işçiliği çok olan bir çalışmadır, biz en ekonomik olan 2 yöntemi anlatacağız. Eğer xxxxx varsa ozaman işimiz biraz daha da kolaylaşır. Bu tümülüs taranır tespit edilir ve o nokta işaretlenir, tümülüsün en uygun yönünden önce genişleyen sonra daraln tipde 2,3 metre genişliğinden 170 CM boyunda tünel kazılarak mezar odasına gidilmeye çalışılır. Eğer elimizde simsik ipuls radar cihazı yoksa o zaman tümülüsün uygun yönünden turarak önce daralan mrekez yaklaştıkça dahada genişleyen 150 veya 170 cm yüksekliğinden bir tünel açılarak mezar odasına ulaşılmaya çalışılmalıdır. aşağıdaki resimde görüldüğü gibi.

Resim

Bu anlattıklarımız yasal izin alınmış bir kazı varsayarak anlatmış olduk, yasal olmayan kazı yapmaktan kaçınınız.Bizden uyarılması, hayırlı olsun

Sitemizde, hurafe safsata hayal kurgu söylemlerden oluşmuş kahvehane defineciliğini ret ediyoruz. Bu gün dünyada ispata kavuşmuş meşhur definelerin bulunuş şekli, saklandığı yapılar, Arkeoloji biliminin elde ettiği sonuçlar ışığında define ile uğraşanlara yeni modern akla ve bilime uygun anlayış sağlamak için çaba gösteriyoruz.Bizim farkımız, bakış açımız, ispatlanmış doğru, yalancılıktan,hurafeden, safsatadan,yalandan uzak Arkeoloji Bilimine ters düşmeden öneriler sunmaktır.

SİTEMİZDE SUNULAN HER MATERYAL VE YAPILAN HER YORUM, TESBİT İÇİN ÖN BİLGİ AMACINDADIR . LÜTFEN KAÇAK KAZI, KAÇAK ESER ALIM SATIMI GİBİ YASAL OLMAYAN GİRİŞİMLERDEN BULUNMAYALIM
Efsane
Efsane
Abdullah Vecdi Çoban
Abdullah Vecdi Çoban

Yeni mesajgönderen cenk uygur » 04 Mar 2009, 11:27

isim koyarak efsane olunmuyo , işte böyle yaşayarak oluyo.

saĞolun ustaların en ustası :
cenk uygur
cenk uygur

Re: Tümülüs Kazıları

Yeni mesajgönderen Acemiyiz » 15 Şub 2010, 01:12

aşağıdaki resimde görüldüğü gibi.

Asagidaki Resim demisin ama resim yok ustam, silindiyse tekrar eklermisiniz
Acemiyiz

Yeni mesajgönderen gizemli ses » 06 Eyl 2010, 14:01

emeklerine sağlık ustam (ses)
UMUDU ERTELEMEK KAYBETMEKTEN İYİDİR (SES)

gizemli ses
gizemli ses
Yönetici
Yönetici

Yeni mesajgönderen baarmen_16 » 07 Eyl 2010, 20:40

Ustam emeğinize sağlık çok faideli bilgiler.. Bişi sorucam ustadım '' simsik ipuls radar cihazı '' bu nasıl bir cihaz ?? Yani şöyle söyliyem güvenilir mi? Temin etmek için napılabilir? Birde Tümülüslerin resmi kazı izni nasıl alınıyor ben 1 . derecede sit alanı biliyorum yasa değişti mi?? Son sorum hocam tümülüslerde kurtarma kazısı neyden ötürü yapılır? Teşekkürler..
KÜLTÜREL MİRASIMIZI KORUYALIM YASALARIMIZ GEREĞİ !!!KESİNLİKLE!!! KAÇAK KAZI YAPMAKTAN KAÇINALIM...

UÇAN KAMYON OPERATÖRÜ

baarmen_16
baarmen_16
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Yeni mesajgönderen Efsane » 07 Eyl 2010, 22:18

baarmen_16 yazdı:Ustam emeğinize sağlık çok faideli bilgiler.. Bişi sorucam ustadım '' simsik ipuls radar cihazı '' bu nasıl bir cihaz ?? Yani şöyle söyliyem güvenilir mi? Temin etmek için napılabilir? Birde Tümülüslerin resmi kazı izni nasıl alınıyor ben 1 . derecede sit alanı biliyorum yasa değişti mi?? Son sorum hocam tümülüslerde kurtarma kazısı neyden ötürü yapılır? Teşekkürler..

sismik ipulse sistemleri arkeoloj ve jeofizik te kullanılan, alımı ve kullanımı özel izne bağlıdır. sadece mezar odasının tespitinde kullanılır. metal bulmada kullanılmaz

1. derece sit alanları kapsamındadırlar

Sit nedir : tespiti yapılmış kayıt altına alınmış arkeolojik alanlardır.

arkeolojik alan; taşınmaz kültür varlıklarıdır , ister sit ilan edilsin ister ilan edilmesin izinsiz kazı yapılmaz .

bütün görüş ve önerilerimiz, 2863 sayılı yasaya göre kazı ,izni alınmış, alınmaya yönelik olarak yapılır,

ön araştırmalar 2863 e göre izin alınmasına gerek yoktur, ön araştırma olmadan da 2863 e görede izin alınamayacağına göre, öneri ve yorumlarımız gibi resim video gibi metaryeller 2863 kapsamında yapıldığını bilinmesini isterim
Sitemizde, hurafe safsata hayal kurgu söylemlerden oluşmuş kahvehane defineciliğini ret ediyoruz. Bu gün dünyada ispata kavuşmuş meşhur definelerin bulunuş şekli, saklandığı yapılar, Arkeoloji biliminin elde ettiği sonuçlar ışığında define ile uğraşanlara yeni modern akla ve bilime uygun anlayış sağlamak için çaba gösteriyoruz.Bizim farkımız, bakış açımız, ispatlanmış doğru, yalancılıktan,hurafeden, safsatadan,yalandan uzak Arkeoloji Bilimine ters düşmeden öneriler sunmaktır.

SİTEMİZDE SUNULAN HER MATERYAL VE YAPILAN HER YORUM, TESBİT İÇİN ÖN BİLGİ AMACINDADIR . LÜTFEN KAÇAK KAZI, KAÇAK ESER ALIM SATIMI GİBİ YASAL OLMAYAN GİRİŞİMLERDEN BULUNMAYALIM
Efsane
Efsane
Abdullah Vecdi Çoban
Abdullah Vecdi Çoban

Yeni mesajgönderen baarmen_16 » 08 Eyl 2010, 03:25

Efsane yazdı:
baarmen_16 yazdı:Ustam emeğinize sağlık çok faideli bilgiler.. Bişi sorucam ustadım '' simsik ipuls radar cihazı '' bu nasıl bir cihaz ?? Yani şöyle söyliyem güvenilir mi? Temin etmek için napılabilir? Birde Tümülüslerin resmi kazı izni nasıl alınıyor ben 1 . derecede sit alanı biliyorum yasa değişti mi?? Son sorum hocam tümülüslerde kurtarma kazısı neyden ötürü yapılır? Teşekkürler..

sismik ipulse sistemleri arkeoloj ve jeofizik te kullanılan, alımı ve kullanımı özel izne bağlıdır. sadece mezar odasının tespitinde kullanılır. metal bulmada kullanılmaz

arkeolojik alan; taşınmaz kültür varlıklarıdır , ister sit ilan edilsin ister ilan edilmesin izinsiz kazı yapılmaz .

bütün görüş ve önerilerimiz, 2863 sayılı yasaya göre kazı ,izni alınmış, alınmaya yönelik olarak yapılır,

ön araştırmalar 2863 e göre izin alınmasına gerek yoktur, ön araştırma olmadan da 2863 e görede izin alınamayacağına göre, öneri ve yorumlarımız gibi resim video gibi metaryeller 2863 kapsamında yapıldığını bilinmesini isterim

Ustam çok teşekkür ederim aydınlattığınız için. Bu ipulse yi kullanmak için ne gibi bir izin almamız gerekiyor?? Maden mi arıycaz dicez? Hocam son sorumu atlamışsınız Tümülüslerde kurtarma kazısı niçin ne olurda yapılır?
KÜLTÜREL MİRASIMIZI KORUYALIM YASALARIMIZ GEREĞİ !!!KESİNLİKLE!!! KAÇAK KAZI YAPMAKTAN KAÇINALIM...

UÇAN KAMYON OPERATÖRÜ

baarmen_16
baarmen_16
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Yeni mesajgönderen Efsane » 08 Eyl 2010, 03:31

baarmen_16 yazdı:
Efsane yazdı:

Ustam çok teşekkür ederim aydınlattığınız için. Bu ipulse yi kullanmak için ne gibi bir izin almamız gerekiyor?? Maden mi arıycaz dicez? Hocam son sorumu atlamışsınız Tümülüslerde kurtarma kazısı niçin ne olurda yapılır?

sismik cihazları kullanmak için, arkeoloji,jeoloji , maden arama amaçlı kurumlar, kuruluşlar, şirketler, mühendisler alıp kullanabilirler. dedektör gibi herkes alamaz

tümülüs kurtarma kazıları; baraj suyu altında kalma durumu olanlar, definecinin dağıttığı tümülüslerdir.

Efsane
Efsane
Abdullah Vecdi Çoban
Abdullah Vecdi Çoban

Yeni mesajgönderen baarmen_16 » 08 Eyl 2010, 03:49

Teşekkür ederim ustam ben bi yerde bir tümülüs biliyorum definecinin hunharca katlettiği.. Bu tümülüsün kurtarılması için kime başvuruda bulunmalıyım?

UÇAN KAMYON OPERATÖRÜ

baarmen_16
baarmen_16
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Yeni mesajgönderen baarmen_16 » 08 Eyl 2010, 03:59

Ustam birde şunu bi türlü anlayamıyorum tümülüs mezar odası anakayanın altında ise nasıl bi sistem uygulanır?

UÇAN KAMYON OPERATÖRÜ

baarmen_16
baarmen_16
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Yeni mesajgönderen gizemli ses » 08 Eyl 2010, 11:46

baarmen_16 yazdı:Teşekkür ederim ustam ben bi yerde bir tümülüs biliyorum definecinin hunharca katlettiği.. Bu tümülüsün kurtarılması için kime başvuruda bulunmalıyım?

binlerce yıldır bu iş böyle devam eder durur kardeş malesef çook tarihi eser olan yerler ve eşyalar yok edilip gidiyor kime başvurursan vur önüne geçemezsin (ses)
UMUDU ERTELEMEK KAYBETMEKTEN İYİDİR (SES)

gizemli ses
gizemli ses
Yönetici
Yönetici

Yeni mesajgönderen baarmen_16 » 08 Eyl 2010, 18:06

gizemli ses yazdı:
baarmen_16 yazdı:Teşekkür ederim ustam ben bi yerde bir tümülüs biliyorum definecinin hunharca katlettiği.. Bu tümülüsün kurtarılması için kime başvuruda bulunmalıyım?

binlerce yıldır bu iş böyle devam eder durur kardeş malesef çook tarihi eser olan yerler ve eşyalar yok edilip gidiyor kime başvurursan vur önüne geçemezsin (ses)

Dostum ya ianan tümülüsün tümülüs denicek yanı kalmamış üstünü komple kaldırmışlar mezar odasının üstü komple anakaya.. İnan hepsi bariz bu tümlüsün artık kurtarılması lazım yani anlayacağın hiç bir işçilik yok sona erinmiş kurtarılması gerek ...

UÇAN KAMYON OPERATÖRÜ

baarmen_16
baarmen_16
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Yeni mesajgönderen SUBUTAY » 08 Eyl 2010, 21:54

sayın EFSANE hocam üzeri ağaçlarla kaplanış bir tümülüs üzerinden girilmiş yaklaşık 2.5 metreden tünel ve büyük blok taşlardan yapılma mezar bulunmuş sanırım boşmuşki tünelin başlangıç noktasından 2 m daha aşağı çalışma yapılmış yüksekliği sanırım 15 m var mezarlık kenarında ,hakim biryerde değil resileyip yakında paylaşacağım ,üzerindeki özellikle boşmu bırakılmıştır sizce?sagı ve selamlar

AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMAYALIM.
SUBUTAY
SUBUTAY
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Yeni mesajgönderen Efsane » 08 Eyl 2010, 22:16

tilah yazdı:sayın EFSANE hocam üzeri ağaçlarla kaplanış bir tümülüs üzerinden girilmiş yaklaşık 2.5 metreden tünel ve büyük blok taşlardan yapılma mezar bulunmuş sanırım boşmuşki tünelin başlangıç noktasından 2 m daha aşağı çalışma yapılmış yüksekliği sanırım 15 m var mezarlık kenarında ,hakim biryerde değil resileyip yakında paylaşacağım ,üzerindeki özellikle boşmu bırakılmıştır sizce?sagı ve selamlar

resimler görüldüğünden sorunuza cevap verebiliriz, dramos ve mezar yapısından başka bir mezar odasının olup olmadığını ancak anlayabiliriz.

Efsane
Efsane
Abdullah Vecdi Çoban
Abdullah Vecdi Çoban

Yeni mesajgönderen baarmen_16 » 09 Eyl 2010, 03:00

kınalı yazdı:

ilinize baglı müze müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz,ancak;müze müdürlüğü ilgili bakanlıkla,sizin müracaatınız üzerinemi yazışıyor yoksa kendi prosedürlerinin kıstaslarımı devreye giriyor(tümülüslerdki zarar derecesi) bunu bende bilmiyorum,bilenler açıklarsa sevinirim,başka bir husus ise bu kurtarma kazısı için müracaat edildiğinde,kurtarma kazısını müracaat sahibi yapacaktır kaidesi yoktur,ilgili yetkililer,mevzuya bahsi olan tümülüs için kurtarma kazısına karar vermişlerse,ihale yolu ile kurtarma kazısı yapacak olan kişi yada şirket belirlenir ve o kişi yada şirket ihaleyi alarak kazı hakkını elde etmiş olur.

Tümülüsün zarar dercesi nasıl biliyomusunuz tümülüsde yükseklik filan bırakılmamış kepçe sokulup komple kürünmüş.. Benim maddi yönden hiç bir beklentim yok sadece ve sadece o tümülüsün boşaltıldıktan sonra içerisini görmek istiyorum içerideki o mimariyi çok ama çok merak ediyorum.

UÇAN KAMYON OPERATÖRÜ

baarmen_16
baarmen_16
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Sonraki

Dön KAZI SİSTEMİ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Arkeolojide Mezar Kazı Yöntemleri

Ana Menu

Zeminaltı Mezar Odası Nasıl Tespit Edilir

Kimler çevrimiçi

Toplam 1 kullanıcı çevrimiçi :: 0 kayıtlı, 0 gizli ve 1 misafir (son 20 dakika öncesinden itibaren aktif olan kullanıcılar temel alınır)
Bugüne kadar en çok 1511 kişi 24 Eyl 2013, 22:44 tarihinde çevrimiçi oldu

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Login Form