Zaman: 26 Ara 2014, 21:35

Text Size

Tümülüs Planları ve Girişleri

Antik Mezarda Neler Bulunur ? Bulunan Defineler Samsun'da Bulunan Defineler Amisos Definesi 279 Adet Gümüş Sikke Definesi Bulundu

Tümülüs Mezarlar Hakkında Bilgilerin Paylaşıldığı Bölüm
Forum kuralları
Sitemize Mesaj Yazmadan Önce Kuralları Oku, Kurallara Aykırı Davranmak Sizleri Siteden Uzaklaştırmaya, Mesajlarınızın Silinmesine Neden Olacağı Gibi , Sitemizden ve Bizlerin Bilgisinden Faydalanmak Kurallara Uymak Şarttır...
1- Mesaj Yazmadan Önce Forum Kurallarını Okumak İçin Buraya Tıkla
2- Resim Nasıl Çekilir ? Buraya Tıkla
3- Foruma Resim Nasıl Eklenir ? Buraya Tıkla

Yeni mesajgönderen Efsane » 03 Şub 2006, 12:00

Tümülüs; kral,kral ailesi,yerel beyler ve zenginler için inşa edilen mezar yapılarıdır. Tümülüsler yerleşim yerlerine yakın ve yerleşim yerine hakim tepelerin üstünde yer alır. Önce zemine mezar odası inşa edilir, bazen de ana kaya oyularak oda haline getirilir, ceset ve mezar armağanları bu odalara bırakıldıktan sonra üstü muhtelif malzemelerle kapatılır,

Tümülüs yapıları ölen kişinin toplum içindeki statüsü tümülüsün yapılacağı tepenin jeolojik durumu ve mezar armağanları yapıda farklılık gösteren faktörlerdir. Bu nedenle Tümülüs yapılarından bir standart yoktur.

Bir uygarlığın yıkılışı ile aynı topraklarda kurulan yeni uygarlık tarafında bir önceki uygarlığın Tümülüslerini kullandıkları bir çok arkeolojik kazılarda gözükmektedir,

Tümülüslerde ortak yön mezar odası ve mezar armağanlarıdır. Tümülüsler 2 şekilde görülür 1- çok odalı mezarlar biz bunlara aile tipi Tümülüsler diyoruz girişleri vardır, mezar odalarına önceden yapılmış tünellerden gidilir, aileden her ölen bu tür tüneller içinde gidilerek ceset diğer cesetlerin yanına bırakılırdı. 2- tek odalı Tümülüsler bu Tümülüslerde tünel yada girişleri yoktur. Tümülüslerin yüksekliği ve katmanları o Tümülüs de giriş olup olmadığını,mezarın zenginliği hakkında bilgi verir, Tümülüslerde tünel girişleri Güneybatı ve Kuzeydoğu yönlerinden yer alır, bu tür Tümülüsler çeyrek dilim yöntemi ile kazılacak ise önce Güneybatı yönündeki dilim seçilmeli eğer bir sonuç alınmaz ise kuzeydoğu yönü
Ne denk gelen dilim seçilmelidir.

Bazı Tümülüslerde zeminde mezar odası yerine lahit tipi mezar sandukaları bulunur, bazılarında tuzak sistemi yada yanıltmalar bulunmaktadır, yanıltmalar; asil mezar üstüne boş bir oda inşası,sahte odalara giden tüneller bazılarında ise armağanları başka bir oda içinde yer almaktadır.

Kaya mezarlarından olduğu gibi Tümülüs mezarların bir çoğu kendi döneminde soyguna uğramıştır.Tümülüslerden definecilerin bekledikleri gibi çil çil altın bulunmaz,Tümülüslerin içinde ölenin yaşarken kullandıkları muhtelif eşyalar bulunur, şayet Tümülüs bayan ise muhtelif takı ve süs eşyaları bulunmaktadır…

TÜMÜLÜSLER ARKEOLOJİ KAZI ALANLARIDIR BU NEDENLE KAZI İZNİ SADECE ARKEOGLARA VERİLİR, DEFİNECİLERE BU YERLERİN KAZISI İÇİN İZİN VERİLMEZ, BU SİT ALANLARINI KAÇAK KAZI YAPARAK TAHRİP ETMEYİNİZ,

izinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz
Sitemizde, hurafe safsata hayal kurgu söylemlerden oluşmuş kahvehane defineciliğini ret ediyoruz. Bu gün dünyada ispata kavuşmuş meşhur definelerin bulunuş şekli, saklandığı yapılar, Arkeoloji biliminin elde ettiği sonuçlar ışığında define ile uğraşanlara yeni modern akla ve bilime uygun anlayış sağlamak için çaba gösteriyoruz.Bizim farkımız, bakış açımız, ispatlanmış doğru, yalancılıktan,hurafeden, safsatadan,yalandan uzak Arkeoloji Bilimine ters düşmeden öneriler sunmaktır.

SİTEMİZDE SUNULAN HER MATERYAL VE YAPILAN HER YORUM, TESBİT İÇİN ÖN BİLGİ AMACINDADIR . LÜTFEN KAÇAK KAZI, KAÇAK ESER ALIM SATIMI GİBİ YASAL OLMAYAN GİRİŞİMLERDEN BULUNMAYALIM
Efsane
Efsane
Abdullah Vecdi Çoban
Abdullah Vecdi Çoban

Yeni mesajgönderen ashes » 13 Haz 2007, 13:08

elinize sağlık çok güzel bilgiler
Kelin İlacı olsa başına Sürer. :D
Yerin Üzerinde, Yerin altındakinden çok daha fazladır.
ashes
ashes

Yeni mesajgönderen kadubzo » 11 Tem 2007, 10:24

VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
BÜTÜN ARKADAŞLARIMA MERHABA. BENİM ARZUM TÜMÜLÜS YAPILARINA AİT BİR BİLGİ DEPOSU OLUŞTURMAKTIR. BU AMAÇLA BU SİTEYE HİZMET ETMEYE HAZIRIM.BU BİLGİ DEPOSUNA ARKADAŞLAR BİLGİLERİNİ VERMELERİNE İNANIYORUM. TÜMÜLÜS VE ÖLÜ TÜMSEĞİ KELİME VE YAPI ÖZELLİKLERİ OLARAK MEKADON KÖKENLİDİR. BEN BU YAPILARI İKİYE AYIRMANIN DAHA DOĞRU OLDUĞUNA İNANIYORUM. İKİ ŞEKİKDE İNCELEMELİ. BİRİNCİSİ DOĞAL VE DOĞAL YAPIDAN FAYDALANILARAK YAPILANLAR; İKİNCİSİ İSE MODERN TÜMÜLÜSLERDİR. FİRİG İNANIŞI ONLARIN ÖLÜ VE ÖLÜ GÖMME YÖNTEMLERİNİ ZAMAN İÇİNDE GELİŞMESİNE VE GELİŞTİRMESİNE SEBEP OLDU. FİRİGLER DOĞAYA İNANIYORLARDI VE ONUN HAYATLARINDA BAŞLANGIÇ VE DEĞİŞİM SÜREÇLERİNİN OLUŞMASINI DÜZENLEDİĞİNİ SÖYLERLERDİ. TARİHLER BOYU İNSANLARA BEŞİK OLMUŞ ANADOLU TOPRAKLARINDA YAŞADILAR VE ÇOK ZENGİN OLDULAR. ZENGİNLİKLE BİRLİKTE SOSYAL YAŞANTI GELİŞTİ. TAŞ VE MADEN İŞLEMEDE İLERLEDİLER. ZENGİNLİKLERİNİ SONRAKİ YAŞANTILARINA TAŞIMAK İÇİN ÇABA SARFETTİLER VE BATIDAN GELEN VE GETİRİLEN TÜMÜLÜS YAPILARINI KULLANDILAR. DOĞAL OLAN AĞAÇ VE AĞAÇ YAPIDA ÇOK İLERLEDİLER. AĞAÇ İŞLENMESİNİ ÇOK İYİ SEVİYELERDE KULLANDILAR. TÜMÜLÜSLERİNDE ARDIÇ AĞACI KULLANDILAR.AĞAÇ FIRINLAMA VE PİŞİRME SANATINI GELİŞTİRDİLER. TÜMÜLÜS YAPILARININ ANADOLUYA GİRMESİNE VE GELİŞMESİNE BAŞLANGIÇ OLDULAR. İLK TÜMÜLÜSLER DOĞA YAPISINA UYGUN FARKEDİLMESİ GÜÇ ŞEKİLDE YAPILDI. MEZAR SANDIĞINI KORUMAK İÇİN KİL VE SIKIŞTIRILMIŞ TOPRAK VE DAHA SONRALARI PİŞİRİLMİŞ TOPRAK KULLANDILAR. BU YAPILARDAN KİL KULLANILIPTA 17m NİN ÜSTÜNDE GÖMÜLEN MEZARLAR GÜNÜMÜZE KADAR GELDİ VE DAHA DERİN OLANLAR İSE BİZDEN SONRAKİ NESİLLEREDE GİTMEĞE DEVAM EDECEK. FİRİGLER MEZARLARININ YERLERİNİ GİZLEMİŞLERDİR. GİZLESELERDE BULMAK O KADAR GÜÇ DEĞİLDİR. BU MEZARLARI KİL VE KİL İÇİN GEREKLİ OLAN SU KENARLARINA YAPTILAR. KİL TOPRAĞI TAŞIMAK KOLAYDIR AMA SUYU TAŞIMAK ÇOK ZOR BİR İŞTİR. BU YÜZDEN GÜÇLÜ FİRİG TÜMÜLÜSLERİ SU KAYNAKLARINA YAKINDIR. FİRİGLER TÜMÜLÜS YAPILARINI KORUMAK İÇİNDE SUDAN YARARLANDILAR. SU TUZAĞI KULLANDILAR. MEZAR SANDIĞINI İLK ÖNCE İNCE KİL TABAKASIYLA SIVADILAR VE KURUTTULAR. KİL TABAKASININ 14-15cm KADAR KALINLAŞTIRILMIŞ OLANINI GÖRDÜM. BU TİP YAPOLARDA KİLN DOĞALMI YOKSA YAPAYMI OLDUĞUNU ANLAMAK ÇOK KOLAYDIR. DOĞAL KİLDE KATMANLAR ÇOK KALIN VE DAĞINIKTIR. SIRALI DEĞİLDİR. YAPAY KİLDE İSE SIRALI VE DÜZGÜNDÜR. YAPAY KİL TABAKASINDA ÇALIŞIRKEN SANKİ BİR FUTBOL TOPUNUN ÜSTÜ GİBİ YUARLAKTIR. YAPAY KİLDE BU ÇOK ÖNEMLİ İKİ TABAKA ARASINDA SUYUN BIRAKTIĞI KIRMIZI RENKTE BİR OKSİT ÇİZGİSİ VARDIR. BU OKSİT ÇİZGİSİ ÇOK NETTİR DERİNLERE İNİLDİKÇE. TEKNOLOJİNİN BU TOPRAKLARDA VERİMLİ OLMAMASININ NEDENİDE BU ÇOK İNCE OLAN OKSİT TABAKASIDIR. DIŞTAN VE İÇTEN ASLA SU- KOKU ASLA, SİNYALİN COK AZINI GEÇİRİR. DOĞAL BİR KALKANDIR. DEPREMLE KIRILMADIYSA VEYA OYNAMADIYSA. FİRİK DİN ADAMLARI TÜMÜLÜSLERİN YERLERİNİ TESPİTTE ÖNEMLİ ROLLER ALMIŞLARDIR. YILDIZ VE GÜNEŞ HAREKETLERİ, GÜN DÖNÜMLERİ ÇOK ÖNEMLİDİR ONLAR İÇİN. YAPI İKİ AŞAMADA OLUŞTURULUR. KİŞİ SAĞ İKEN MEZAR YERİNİ TESPİT ETTİRİR. ALT YAPISI TEMELİ DÜZELTİLİR,İSTENİLEN MALZEMELER BÖLGEYE TAŞINIR VE HAZIRLIK YAPILIRDI. HATTA BAZEN MEZAR SANDIĞI OLUŞTURULUR VE ÜSTÜ BAĞLANIR VE BİR KORİDORLA İÇERİ GİRİŞ HAZIRLANIRDI. BU YÜZDEN BAZI TÜMÜLÜSLERDE GİRİŞ KOLİDORU VARDIR BAZILARINDA YOKTUR.TAM UYUM SAĞLANAMAZ. KORİDORUN OLMASININ DİYER BİR SEBEBİDE AİLE MEZARI OLMASIDIR. ÜST DÜZEY YETKİLİ BAZEN EŞİYLE GÖMÜLÜR BAZENDE AYRI GÖMÜLÜR. MEZAR AÇILIPTA BAKILDIĞI ZAMAN BU ANLAŞILABİLİYOR. ÖRNEK OLARAK EŞİ ÖNCE ÖLDÜYSE MEZAR SIRALAMASIDA ONA GÖRE YAPILIYOR. ÜST YETKİLİ İSTERSE AYRI İSTERSE BERABER GÖMÜLÜYORDU.YAPININ İŞLEYİŞİ HAKKINDADA BİLGİ VERMEK İSTERİM. BUNLARIDA BURDA YAZACAM.

Resim

Resim
kadubzo
kadubzo
Profesör- Yönetici
Profesör- Yönetici

Yeni mesajgönderen kadubzo » 11 Tem 2007, 17:30

MERHABA ARKADAŞLAR
11.07.2007 SÖYLEŞİ -2-
FİRİG YÖNETİCİLERİ DOĞAL YAPIYA UYGUN MEZARLAR YAPTIRDILAR. YERLEŞİM ALANLARINA YAKIN VE HAKİM YERLERİ SEÇTİLER.MEZAR YERİ TESPİT EDİLDİKTEN SONRA O ALANDA ZEMİN ÇALIŞMASI YAPILIR. MEZAR TEK BİR VUCUTMU YOKSA DOĞAL YAPIYA YASLIMI OLACAĞI CORAFİ YAPIYA GÖRE AYARLANIR. BİRDE BU TÜMÜLÜS YAPILARINDA BÖLGE VE USTADAN KAYNAKLANAN FARKLILIKLAR GÖZLEMLEDİM.BELKİDE İNANÇ FARKLILIĞIDA OLABİLİR TAM ANLAMIŞ DEĞİLİM.ŞÖYLEKİ YAPI DOĞU BATI ÇİZGİSİ VEYA YILDIZ ÇİZGİSİ KUTUP YILDIZI GÖZ ÖNÜNE ALINMIŞ OLANIDA VAR. DOĞA TANRISINA İNANÇ KIBELE İNANCI FARKLILAŞMANIN BENCE TEMELİNİ OLUŞTURUYOR. DİKEY OLANLARI ÜST ÜSTE İKİ ODALILARDA YÜKSEKLİL 3.15cm TEK KATLI YAN YANA İKİ ODALILARDA 2.10cm ODA YÜKSEKLİĞİ YAPILMIŞTIR. MEZAR SANDIĞI KARE VEYA DİKDÖRTGEN DOĞU-BATI YÖNÜNDE KIRLANGIÇ GEÇME İKİ DİZGİDEN BAZEN ÜÇ OLABİLİYOR. NADİRDE OLSA DAİRE ŞEKLİNDE OLANINIDA GÖRDÜM. KALASLAR DAİREDE DİK ŞEKİLDE DİZİLİR. TAM BİR VARİL ŞEKLİNDE YAPI OLUŞTURULUP ORTADAN İKİYE YATAY VE DİKEY KESİT OLUŞTURULUYORDU.ÖLÜ GÖMÜLDÜKTEN SONRA MEZAR KAPATILIYORDU. TÜMÜLÜSLERİN EN ZAYIF NOKTALARINI OLUŞTURAN BU MEZAR KAPATMALARIDIR.TÜMÜLÜS USTALARI MEZARINİNŞASINI TEK VÜCUT YAPARLAR KORİDORLU OLANLARDA KORİDOR GİRİŞİ PROFESYONELCE KAPATILAMAZ. ZAMANLA BU BÖLGEDE AŞAĞI ÇOKME OLUŞUR VE GİRİŞİ ORTAYA ÇIKARIR. MEZAR SOYGUNCULARIDA BUNDAN FAYDALANIR. TOPRAK TÜMÜLÜSLERDE MEZAR YIĞMANIN TAM ALT ORTA NOKTASINA YERLEŞTİRİLİR. DOĞAL ZEMİNDENDE AŞAĞIYA KAZILIP İNİLDİĞİ GÖRÜLMÜŞTÜR ALDATMACA İÇİN. KİL YAPILARDA BATI YÖNÜNDE ÇAMUR VE SU TAŞIMAK İÇİN TAŞ DİZİLERİ ÇIKABİLİYOR. ANA MEZAR ODASI 2.10*2.10cm DİR.ÜSTÜNDE SIVAMA İLK KATTA 2m. DİR. YAPIYA İKİNCİ KAT İSE 3M. EKLENİR.PARA VE ASALETE GÖRE YIĞMA ARTAR. HERKES 70m YE KADAR TÜMÜLÜS OLDUĞUNU SÖYLÜYOR. AMERİKALI BİLİM ADAMININ AÇTIĞI BÜYÜK TÜMÜLÜSTE BU DERİNLİK CİVARINDADIR. BEN BU DERİNLİĞİN DAHA FAZLA OLABİLECEĞİ KANAATİNDEYİM. HALK DİLİNDE BİR SÖZ VAR " TOPRAĞI BOL OLSUN" LAFI BENCE TÜRKLERE FİRİGLERDEN KALMIŞ BİR SÖZDÜR. ZAMANIMIZA KADARDA GELMİŞTİR.
YAPININ TANINMASINA GELİNCE:
YAPI KESİNLİKLE VADİYE BAKACAK.FİRİG TÜMÜLÜSLERİ YAMAÇLARIN 3/2 LİK KISMI KADAR YÜKSEKLİKTEDİRLER.
DEVAM EDECEM ARKADAŞLAR.

Resim
Resim
Resim
Resim
kadubzo
kadubzo
Profesör- Yönetici
Profesör- Yönetici

Yeni mesajgönderen der_ler » 11 Tem 2007, 18:01

bu güzel paylaşım için teşekkürler.
................YAPILAN YORUM TESBİT İÇİN ÖN BİLGİ AMACINDADIR .LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMAYALIM............

...............TAKDİR EDİLİYORSAN BAŞARMIŞ SAYILMAZSIN,TAKLİT EDİLYORSAN BAŞARMIŞSINDIR..................

.......NE KADAR ZEKİ VE AKILLI OLURSAN OL,SENİN AKLIN ANCAK KARŞINDAKİNİN SENİ ANLADIĞI KADARDIR.....

der_ler
der_ler
Yönetici
Yönetici

Yeni mesajgönderen kadubzo » 12 Tem 2007, 17:16

MERHABA ARKADAŞLAR
12.07.2007 SÖYLEŞİ -3-

FİRİK TÜMÜLÜSLERİNİN YERİ VE BULUNMASI İLE İLGİLİ YERDE KALMIŞTIK.
BİRİNCİ ŞART HAKİM BİR VADİYE BAKACAK DEMİŞTİK. TÜMÜLÜS FİRİK ÖLÜLERİ İÇİN DOĞA İLE BERABER YAŞAMAK ANLAMINA GELİR.TEPENİN- YÜKSEKLİĞİN TÜMÜLÜSMÜ OLDUĞUNU NASIL ANLAŞILACAĞI KONUSUNDA GEREKLİ BİLGİLERİ SİZLERLE PAYLAŞACAĞIM. DEĞERLİ ARKADAŞLAR TARIM ARAZİSİNİN GÜCÜ VERİMLİLİĞİ ÖLÇÜSÜNDE O BÖLGEDE ÇALIŞMA YAPIN. TARIM ARAZİSİNİN SU KAYNAKLARINI TESPİT EDİN İLK İŞİNİZ BU OLSUN. DEĞERLİ ARKADAŞLAR YERLEŞİM ALANININ VAR OLABİLMESİ İÇİN SU ŞARTTIR. SU MİKTARI YERLEŞİMİ ARTTIRIR. SUYU İKİYE AYIRALIM İÇME SUYU VE ÇEVRE SUYU. DAHA AÇIK ANLATAYIM. EVLER İÇME SUYUNA YAKIN YAPILIRDI. ÇEVRE SUYU DEDİĞİM İSE BAĞ-BAHÇE SULAMAK VE HAYVANLARINA İÇİRMEK İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR. ŞİMDİKİ ZAMANDA SANAİ DEDİĞİMİZ OLAY O ZAMANDA VERİMLİ TOPRAKLARA EŞDEĞER İDİ. YÜKSEK YERLERDEKİ YERLEŞİMLER HAYVANCILIĞA UYGUN YERLERDİR. ESKİ DEVİRLERDE EKMEK DEMEK ZENGİNLİKTİR. DEĞERLİ ARKADAŞLAR O ZAMANLARDA ALTIN VEYA DADEN ÇOK DEĞİLDİ. ALTIN DÜNYADA ÇOĞALMASI GÜNEY AFRİKANIN DEVREYE GİRMESİ SIÇRAMA TAHTASI OLMUŞTUR. ESKİ DEVİRLERDE BU KADAR ÇOK ALTIN YOKTU BİLESİNİZ. ARIYANLAR HEP ALTIN ARIYOR O YÜZDEN BULAMIYORLAR. SİZLERE TAVSİYEM MEDENİYET ARAYIN VE ONU TAHRİP ETMEYİN. ONA SAHİP ÇIKIN. ALLAH RAZI OLSUN BANADA BUNLARI BİR BÜYÜĞÜMÜZ ÖĞRETTİ. KENDİSİ TÜMÜLÜS VATANI OLAN MEKADONYALIYDI.İSMİDE HASAN AMCA DERDİM KENDİSİNE. ONUN BİR TEKERLEMESİ AZINDA DOLADIĞI BİR CÜMLE SÖZ VARDI ODA ŞU

" FAKİRİN MEZARI OLMAZ"

SİZLERE ALLAH ZENGİN MEZARLARIYLA DOST OLMAYI NASİP ETSİN ARKADAŞLAR. EVET DEDİMYA TARIM ARAZİSİNE GELEN SU YOLLARINI BULUN. BU SU YOLLARI VADİLER OLUŞTURMUŞ OLANINI TESPİT EDİN. AŞAĞIDAN YUKARIYA VADİDEKİ BÜTÜN TEPELERE TEK TEK ÜSTLERİNE ÇIKIP AŞAĞI VADİYE BAKIN. VADİ KOLU DOĞU BATI İSTİKAMETİNDE OLANLARI ÇOK ÖNEMLİDİR. O NOKTADA GÜNEŞ TEPEYİ DOĞDAN GİRER VE BATINCAYA KADAR FİRİG MEZARINI TERK ETMEZ. GÜNEŞİN ÇİZDİĞİ YAYI GÖRÜN BURASI ÇOK ÖNEMLİ ÖĞLEDEN SONRA ÇİZDİĞİ YAY GÜNEY BATI YAYI VARYA İŞTE BU YAYYIN ORTA NOKTASI YANNIŞ ANLAMAYIN ÖĞLEDEN SONRA OLUŞAN YAY İŞTE BU YAYIN ORTA NOKTASI TÜMÜLÜS MEZARLARININ KORİDORUNA BAKAR. BU OLAY GÜN DÖNÜMLERİNDE TAM MESAFEYİ VERİR ARKADAŞLAR. TEPENİN AYNI İSTİKAMETİNDE OLUŞAN AŞAĞI DOĞRU DÜZ ÇİZGİDE ÇÖKÜNTÜ BAŞLANGICI GİRİŞİ GÖSTERİR BİLESİNİZ. TÜMÜLÜS GİRİŞSİZ İSE DÜZ ÇİZGİDE YAMULMA YOKTUR. O ZAMAN TEK ODALI BİR TÜMÜLÜSLE UĞRAŞTIĞINIZI BİLİN.TEPE YAMAÇ KENARINDA İNŞA EDİLMİŞ OLMASI %85 DİR. SUYUN GEÇTİĞİ YÖN ZATEN GÜNEY BATI YÖNÜ OLDUĞU İÇİN HALK DİLİNDE DERE TARAFINDAN GİRİŞ ARA DİYE SÖYLERLER. GİRİŞLERİN EĞİMİ İÇE TEPENİN ORTA NOKTASINA DOĞRUDUR. BU MEYİL YÜZÜNE BİR MİKTAR TOPRAK ZAMANLA YILLARIN SONUCU İÇERİ AKAR VE GİRİŞ AĞIZLARINDA ÇUKURLAŞMA OLUŞUR. FİRİG MEZARLARINDA KORÜDOR BOŞ BIRAKILIR BİTİŞ NOKTASINDA MÜHÜRLENİRDİ. DEPREM VE DOĞAL TOPRAK YUMŞAMASI KORİDORA ZARAR VERDİĞİ OLMUŞTUR.TÜMÜLÜS VADİ YAMAÇ KENARI İSE DAİRE ŞEKLİNDE OLMAZ ELİPS YUMURTA ŞEKLİNDE OLUR ÜST KISMI. YAPININ SÖKÜLMESİNE GELİNCE SIRAYLA YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER VARDIR. TÜMÜLÜSÜN TEPE TOKTASINDAN GÜNEY BATI YAYININ ORTASINDAN GEÇECEK ŞEKİLDE AŞAĞIYA DOĞRU DİZ DERİNLİĞİNDE BİR HARK KANAL AÇIN. BU KANALI AÇARKEN ÜST NOKTALARDA DOĞAL AŞINMA SEBEBİYLE TOPRAK FARKLILAŞMASINA DİKKAT EDİN.BU KANALI YİNE KAZARKEN TÜMÜLÜS YÜKSEKLİĞİNİN 3/1 NOKTASINIDA BULMUŞ OLURSUNUZ BU NOKTA ÇOK ÖNEMLİDİR.YERE PARELEL ŞEKİLDE BİR PASTA DİLİMİNİ ANDIRACAK ŞEKİLDE KAZIN.TOPRAK KATMANLARINI İNCELEYİN..TOPRAK 3m DE VEYA 6m DEĞİŞİKLİĞİE URAR. SIRADAN YERLİ TOPRAKTIR. 10m DEİÇ MERKEZ KABUĞUN SIRTINA ULAŞILIR. 11-13-15m DERİNLİKLERDE SU GÖZÜ ÇIKAR SERÇE PARMAK BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ BU SU PINARLARI DİKEY KAZMAYI ÖNLEMEK İÇİN TUZAK OLUŞTURUR. YARMA KAZILARDA KOLAYLIK SAĞLAR.
DEVAM EDECEZ İNŞAALLAH ARKADAŞLAR.

Resim

Resim

Resim

Resim
kadubzo
kadubzo
Profesör- Yönetici
Profesör- Yönetici

Yeni mesajgönderen kadubzo » 13 Tem 2007, 17:39

MERHABA ARKADAŞLAR.
13.07.2007 SÖYLEŞİ -4-

EFSANE KARDEŞİM NASILSIN. BENİ BİLİRSİN BU FORMDA NEKADAR BİLGİ VEREBİLİRİM SONRA SIKINTI OLMASIN BANA DUR DEYİNCEYE KADAR YAZACAM.

TÜMÜLÜS YAPISINI ANLAMAK İÇİN BİRÇOK ÖGE VE UNSURDAN BİRİDE O YAPIYA YAKIN İBADET YERİ KİLİSE OLUR ARKADAŞLAR. SOYLEŞİLER ARASI BAZEN KOPUKLUK OLUYOR VAKİT VE ZAMAN BULDUKÇA YAZIYOM KUSURA BAKMAYIN.FİRİG TÜMÜLÜSLERİNİN ÜSTÜNE ONLARDAN GELENLERDE MEZAR YAPMIŞTIR. BU SİZİ ŞAŞIRTMASIN ÇÜNKÜ TÜMÜLÜSÜN AMACI İLK ÖNCELERİ DOĞA İLE BERABER OLMA ZAMAN İÇİNDE VAR OLMA SAVAŞIDIR. BE TÜMÜLÜSLERİ TERS PİRAMİTLER OLARAK DEĞERLENDİRİNORUM. FİRİG TÜMÜLÜSLERİNİ İLK ÖRNEKLERİ YOK OLMUŞ DESEM KIZARLAR BANA İLK ÖRNEKLERİ ÇÖKMÜŞTÜR BİLESİNİZ. İLK TÜMÜLÜS YAPILAR ÖLÜYE SAYGI İÇİNDİ. SONRA BENİMSİYENLER PARALARINI VE DÜNYA GÜZELLİKLERİNİ SAKLAMAK İÇİN YAPTILAR. TÜMÜLÜS YAPIYI GÜÇLENDİRDİLER. BİRDE SİZE ŞUNU SÖYLEYEYİM AKILLI ADAM PARASINI SAKLAR O YÜZDEN TÜMÜLÜSLERİ BU ZAMANA KADAR GELMİŞ OLANLAR AKILLI VE ZEKİ OLAN KİŞİLERDİR. SAKLAMASINI BİLMİŞLERDİR. TARİHİN HER DÖNEMİNDE MEZAR SOYGUNU YAPILMIŞ VE EN ESKİ HIRSIZ GURUPLARIDA MEZAR SOYGUNCULARI VE MEZAR HIRSIZLARIDIR. BİRİLERİ SAKLAR BİRİLERİ BULUR. SANKİ BU DOĞA KANUNU. BAZEN RESMİ BAZEN DEĞİL İŞTE BURDA ÇOK DİKKAT EDİYOM. BEN DEFİNECİ DEĞİLİM AMA BİLİM UZMANIYIM HİÇ DURMADAN ARAŞTIRIYOM BEN İSTEMESEMDE BEDENİM DURMUYO. BELKİ İLERİKİ ZAMANLARDA İYİ ANILIRIZ BELKİ KÖTÜ ALLAH BİLİR. AMA SAMİMİ BİR İFADEDE BULUNAYIM SİZE

"BEN KÖTÜ BİR İNSAN DEĞİLİM BUNU HERKES BİLSİN"

FIRSAT VERİN BİRLİK OLUP HİZMET EDELİM. ARKOOLOK ARKADAŞLAR NE DEMEK İSTEDİĞİMİ ANLAMIŞLARDIR. BİZ HİZMET İÇİN SONUNA KADAR VARIZ. DEVLETLE VE MİLLETLE TEK BİR VUCUTUZ BUNU KİMSE BOZAMAZ. İNANIN ARKADAŞLAR BİR TÜMÜLÜS GÖRDÜMMÜ UYUYAMIYORUM ELİMDE DEĞİL. NE YAPAYIM. BU YÜZDEN BİLGİLERİMİ BENİMGİBİ ARKADAŞLARA HALKA AÇIK BİR YERDE YAZMA İHTİYACI HİSSETTİM. EFSANEDEN MEMNUNUM BANA BİR TÜMÜLÜS KAHVEHANESİ OLUŞTURDUĞU İÇİN. BUNU KENDİSİNE ANLATTIM BEN ONA DEDİMKİ BENİM İŞM ARAŞTIRMAM

"TÜMÜLÜS"

BU YAPILARDAN BAŞKA UĞRAŞMAK İSTEMEM. BU YÜZDEN TÜMÜLÜS SAYFASI İSTEDİM ALLAH RAZI OLSUN SEBEP OLANLARDAN. BAZEN KENDİMİZLE İLGİLİ YAZIYORUZ DİNLEYEN VE OKUYAN USTALARIMIZDAN VE ARKADAŞLARIMIZDAN AFFOLA.
DEVAM EDECEZ.
kadubzo
kadubzo
Profesör- Yönetici
Profesör- Yönetici

Yeni mesajgönderen Efsane » 13 Tem 2007, 18:02

DeĞerli Hocam saygılar sunarım.

Sizin araştırma ve bilgilerinize bir çok defa şahit oldum, Size ihtiyacımız, ihtiyacımız derken hizmet amacı ruhu taşıyan insanımızın ihtiyacı var...

Bilgi, alternatifi olmayan tek kuvvettir, ehlinin eline geçince insanlıĞa faydalı olur, ehil olmayana geçerse toplum için çok zararlar olur, bu nedenle bizler buradayız, bilgiyi genele deĞil, ehli olana vermek ten yana ve sizinde bundan yana olduĞunu çok iyi biliyorum. Frig Tümülüsleri hakkındaki açıklamalara kadar olan bölüm yeterli olduĞunu düşünüyorum.

Teşekkür eder saygılar sunarım
Sitemizde, hurafe safsata hayal kurgu söylemlerden oluşmuş kahvehane defineciliğini ret ediyoruz. Bu gün dünyada ispata kavuşmuş meşhur definelerin bulunuş şekli, saklandığı yapılar, Arkeoloji biliminin elde ettiği sonuçlar ışığında define ile uğraşanlara yeni modern akla ve bilime uygun anlayış sağlamak için çaba gösteriyoruz.Bizim farkımız, bakış açımız, ispatlanmış doğru, yalancılıktan,hurafeden, safsatadan,yalandan uzak Arkeoloji Bilimine ters düşmeden öneriler sunmaktır.

SİTEMİZDE SUNULAN HER MATERYAL VE YAPILAN HER YORUM, TESBİT İÇİN ÖN BİLGİ AMACINDADIR . LÜTFEN KAÇAK KAZI, KAÇAK ESER ALIM SATIMI GİBİ YASAL OLMAYAN GİRİŞİMLERDEN BULUNMAYALIM
Efsane
Efsane
Abdullah Vecdi Çoban
Abdullah Vecdi Çoban

Yeni mesajgönderen nacar007 » 14 Tem 2007, 14:32

hocam eline diline saglık verdiĞin bilgiler için bende tümülüs yapılarına hasta olan biriyim sizin sayenizde bilgimizi genişleteceĞiz inşallahh sizden ricam firik tümülüslerinde olduĞu gibi bizans ve roma tümülüslerinide böylr detaylı açıklarsanız cok sevinirim şimdiden çok sagol eline diline saglık allaha emanet ol
nacar007

Hocam Saygılar ve Hürmetler

Yeni mesajgönderen savana » 15 Tem 2007, 11:17

Hocam vermişolduĞunuz deĞerli bilgiler inanın Tarihe ilgi duyan insanlarımızın hiç bir yerde bulamayacaĞı duyamayacaĞı ve okuyamayacaĞı bilgilerdir.Bilgi paylaşmakla güzel olur.VermişolduĞunuz bilgilerden dolayı saygılar sunar teşekkür ederim.Yalnız lütfen eksik kalmasın deĞerli admin arkadaşımız Efsane ninde izniyle Roma Taşve Roma Kil tümülüslerinin açılımlarınıda bildirirseniz çok memnun olurum.Saygılar sunarım
savana

Yeni mesajgönderen Efsane » 17 Tem 2007, 23:35

DeĞerli arkadaşlar

Burada tümülüsler hakkında verilen bilgiler genel bilgilerdir, yapıları tanımanız açısında yardımcı olacaktır. Bizler birebir bu yapıları inceleyerek katman katman görüntüleyerek veya grafikler çizerek anlatmaya çalışacaĞız. yapılar hakkında önemli olan bir konu var bir, tümülüsü inşa eden mimarın görüşü, yeteneĞi ve coĞrafi şartlar göz önüne alındıĞından tümülüsler hakkında standart bir bilgi verilmesi mümkün olmuyor. Burada verilmeye çalışılan bilgiler inanın dünya çapında bulunulması mümkün olmayan bilgilerdir. bununla ne kadar övünsek emeĞi geçenlerin hakkıdır. Devam edecek bölümlerde birebir katmanlar, odalar ve bütün yapının statiĞini göreceksiniz. Ben şahsen bu yapılarla ilgili dünya kadar yaya yol yürüyerek, masraf ederek arazide birebir ölçüm ve resimleyerek topluyorum bu nedenle Sizlerden ricam bu bilgilerin kıymetini bilmek ve çalışmanın hakkını vermek olacktır.

kadubzo Hocama saygılar , gerçekten deĞerli bir hocamızdır, tümülüs yapı statiĞi hakkında akıl almaz bilgi ve tecrubeye sahip bir akademisyendir, defineci deĞildir bu nedenle Tümülüs yapılar hakkında bilgileri çekmek için soru yöneltmenizi önemle israr ediyorum

saygılarımla

başarılar dilerim

Efsane
Efsane
Abdullah Vecdi Çoban
Abdullah Vecdi Çoban

slm

Yeni mesajgönderen vatan444 » 18 Tem 2007, 00:19

merhaba arkadaşlar nasılsınız ben vatan siteyi hazırlayan ve bizlere bu deĞerli bilgileri ulaştıran abilerimize teşekkür ederim saĞolun var olun
vatan444
vatan444

Yeni mesajgönderen Efsane » 18 Tem 2007, 01:08

Tümülüs Yapılarda Kazı Sistemi :

Tümlüs yapılara bilimsel olarak 2 sistem kullanılmaktadır.

1- Çeyrek dilim sistemi. Bu sistem küçük boy tümülüslerde uygulanır. tümülüs 4 eşit dilime bölünerek güney-batı çehhesindeki dilim alınırak temizlenir.

2- Tünel açma sistemi. Bu sistem büyük boy tümülüslere uygulanır batı yönünde başlanır. dikkat edilmesi gereken şey merkeze doĞru giderken yön kaybetmemek. Önce dar , merkeze yaklaşıldıĞından genişlentilmesi gerekir

Üçüncü bir sitemide biz ilave ediyoruz ve bu sistemin isminde Osmanlı Dalışı ismini koyuyoruz.

3- Osmanlı Dalışı. Bu sitem küçük boy tümülüslerde batı-doĞu eksenine derin yarma, büyük boy tümülüslerde ise yine çeyrek dilime yakın güney-batı cephesini kucaklayan genişyarma .

Burada tecrübe ettiĞimiz 4. bir sistem daha var. zaman buldukça onuda resim ve grafiklerle sizlere anlatmaya çalışacaĞız. Bu sistem her tümlüse uygulanmamakta, tümülüsün özelliklerine ve yüzey bulgularına göre uygulanmalıdır. Böylece kazısı sistemini 2'den 4'e çıkarmış olacaĞız. Buda bizim bu alanda ne kadar zaman ve araştırma sarf ettiĞimizin göstergesidir.

Başarılar dilerim

Efsane
Efsane
Abdullah Vecdi Çoban
Abdullah Vecdi Çoban

Yeni mesajgönderen Efsane » 18 Tem 2007, 11:33

Tümülüs Yapılar Nasıl Keşfedilir

Bir tepenin Tümülüs olup olmadıĞına aşaĞıdaki genel bilgiler kullanılarak kesin karar verilmelidir.

1- Yakınında su kaynaĞı varsa.

2- Hakim bir tepe yada düz yerde her tarafta rahat gözüküyorsa

3- Yakın mesafe içerisinde yerleşim yeri yada ibadet edilen mekan varsa.

4- Yüzeyinde küp, çanak, çömlek, kül, kiremti ve tuĞla gibi malzemeler yoksa,

5- Honi şeklinde tepe açısı dar ise.

Bu beş koşulu taşıyan yapay tepecikler tümülüs yapılardır. bunlardan bir eksiĞi oranın tümülüs anıt mezar olmayacaĞı kesindir.

Başarılar dilerim.

Efsane
Efsane
Abdullah Vecdi Çoban
Abdullah Vecdi Çoban

Tümülüs Girişleri Videoyu İzleyin

Yeni mesajgönderen Jadge » 18 Tem 2007, 13:43

Tümülüs Girişleri Videoyu İzleyin

arkadaşlar ilk önce bilgileriniz için teşekkür ederim, gerçekten bizler için iyi oldu, şimdi bahsettiĞiniz bir yerde tam anlattıĞınız şekilde bir tümülüs var, yakınında yaklaşık 50-60 metre kadar uzaĞında bir dere yataĞı ve su akıyor, bu tepenin etrafında küp parçacıkları ve yine yakınında yerleşim yerleri belirtileri var, biz tam ortasından denekxdik girmeye ancak 4 metre falan eştikten sonra bıraktık nedeni killi topraĞı geçemedik, bozulmamışbu tümülüsü örnek olsun diye bir ara yayınlayacaĞım bilgi olsun diye, hepinize teşekkür ederim. SAYGILARIMLA
Jadge

Sonraki

Dön TÜMÜLÜS MEZARLAR

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir

Arkeolojide Mezar Kazı Yöntemleri

Ana Menu

Zeminaltı Mezar Odası Nasıl Tespit Edilir

Kimler çevrimiçi

Toplam 17 kullanıcı çevrimiçi :: 0 kayıtlı, 0 gizli ve 17 misafir (son 20 dakika öncesinden itibaren aktif olan kullanıcılar temel alınır)
Bugüne kadar en çok 1511 kişi 24 Eyl 2013, 22:44 tarihinde çevrimiçi oldu

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir

Login Form